Sivu 1/1
2105:n itsepalautuva ajovalon korkeuden säätönuppi
Lähetetty: 13.8.2005 18:19
Kirjoittaja Jaska HKI
Mikähän ajovalon säätimen nuppia vaivaa? Kun kiertää sitä niin se käyttäytyy kuin jousi olisi nupin sisällä.Nuppi räpsähtää takaisin alkuperäiseen asentoonsa.
Lähetetty: 13.8.2005 18:34
Kirjoittaja Castrol
se olla särki ja nesteet ovat kadonneet ja luultavasti säädöt ei toimi.

Re: 2105:n itsepalautuva ajovalon korkeuden säätönuppi
Lähetetty: 15.8.2005 1:52
Kirjoittaja samarai
Jaska HKI kirjoitti:Mikähän ajovalon säätimen nuppia vaivaa? Kun kiertää sitä niin se käyttäytyy kuin jousi olisi nupin sisällä.Nuppi räpsähtää takaisin alkuperäiseen asentoonsa.
niin siellä säätimessä on jousi. Jousen tarkoitus on ilmeisesti juuri helpottaa "palauttamista". Ilmesesti mekanismi on kulunut, jos se ei pysy asennossa. Säädin toimii myös ilman sitä jousta, itse jätin sen kerran säätimen kasauksessa pois (helpottaa kasausta huomattavasti). Muuten 05:n ja 08:n säätimissä ei ole muuta eroa, kuin että 08:n putket ovat pitemmät.
Lähetetty: 15.8.2005 8:10
Kirjoittaja pressa
oletko samarai purkanut tuon säätimen ja sieltä lisännyt nestettä??
ja ilmeisesti sait toimimaan
käytitkö jäähdytinnestettä vai mitä
Lähetetty: 15.8.2005 11:27
Kirjoittaja Castrol
Jarrunesteellähän tuo säätö toimii ja siellä umpion päässä on kuulapäinen mäntä joka painaa umpiota kun kiertomäntää siellä sisällä kääntää...ainakin näin se on 2107 muista ei ole kokemusta

Ja jos neste on loppu niin se ei pysy enää siellä toisessa asennossa juuri tuon jousen takia.....
Viisaat korjatkoon kun enempi tietävät

Lähetetty: 16.8.2005 0:38
Kirjoittaja larssi21074
Itse korjasin tuon säätimen, laitoin kans jäähdytinnestettä. Se ei syö maalipintoja kun se ei kuitenkaan kestä kauan siellä..
Se nupin räpsähtäminen toiseen laitaan johtuu juuri siitä että järjestelmässä on ilmaa tai nesteet hävinny.
Tuota säätöjärjestelmää toimitetaan muuten täydellisenä paketti letkuineen kaikkineen, muistaakseni hinta jotai 80€..
Ei kannata siis käydä korjaamaan koska ei ole helppo homma.
Lähetetty: 16.8.2005 3:06
Kirjoittaja samarai
pressa kirjoitti:oletko samarai purkanut tuon säätimen ja sieltä lisännyt nestettä??
ja ilmeisesti sait toimimaan
käytitkö jäähdytinnestettä vai mitä
joo, kyllä niitä on purettu montakin kertaa. Kansi pitää meisselin kanssa vääntää pikkasen väkivalloin irti, muuten se onkin helppo purkaa. Nesteenä olen käyttänyt tosiaan pakkasnestettä vaikka joku väittikin, ettei se toimi kuin hydrauliikkaöljyllä- sitä ei tarvita.
Koko systeemi irrotettuna autosta. Toi nesteen laitto/ilmaus ei oikein onnistu laite kiinni. Injektioruiskulla ei onnistu- on kokeiltu.
Nestettä olen lisännyt säätimen sylintereihin (irrottanut myös lamppujen työsylinterit putkien päistä) ja nestettä niin kauan, että putkien päistä juoksee neste. Työsylinterit kiinni ja säädin kasaan. Laitteen voi testata heti. Toimii varmasti jos säätimen mäntien kumit on kiinni ja ehjät.
Ja tämä kaikki 10:n euron (koko systeemin hinta Virossa) ja virkaintoisen katsastusmiehen takia(merkintä toimimattomuudesta rekisteriotteessa). No nyt on Virosta hommattu säädin varalle.
Se takaisin palauttaminen ei mielestäni todellakaan johdu siitä, että on ilmaa/nesteet poissa. Tässä tapauksessa ei vain tapahdu mitään lampun työsylintereissä (kuten itsellä) kääntäessä vipua.
PS: Mulla on ylimääräisenä uusi säädin 2105:een (täydellinen paketti letkuineen), jonka ostin vahingossa Virosta (on muuten sama kuin 08 mutta putket lyhemmät ). Jos joku tarvii, niin hinta on se 10 euroa minkä itsekin siitä maksoin.
Lähetetty: 16.8.2005 7:57
Kirjoittaja pressa
joskus mietin jos vaihtaisi työntävät jouset tuonne umpiom päihin ja kuoren sisään pianolangat ja ne kiinni nuppiin
silloinhan nuppia kääntämällä tulisi vetoa ja valot laskisivat