Sivu 1/1

takapotkun kärjetön sytytys

Lähetetty: 20.5.2021 22:31
Kirjoittaja hautakorpi
Moi!

Ongelma tuon 2105:sen kanssa, siinä uusi kärjetön järjestelmä asennettuna ohjeen mukaan...

https://ladapower.com/catalog/lada-2101 ... 141-detail

sama setti nivassa, joka alkoi toimimaan viime kesänä ok, mutta jakajan kannen auki käytön jälkeen päätti mykistyä...

nyt nippuun meneväss 2105:sessa sama seti jota en ole edes saanut kunnolla toimimaan, kaikki osat uutta.

ongelmat:

Uusi jakaja, uudet johdot, uusi pyöriä joka mitaten noin 1kohm, uusi puola ja uusi boxi johtojen kanssa+tietty tulpat. Setti kytketty oikein uudella johdolla. Puolaan B napaan jännite lukolta ok, 12,30 vdc. kattelin kytkentä kaaviosta okeas kytkennän joka pitäis olla ok.

Kytkennän oikeellisuuden tarkistin lada-powerin pavelilta, joka lähetti kytkentä kaavion.

Toiminta, välillä tulee kipinää 1 pyttyyn, muihin tulpan johtoihin ei mitään. Koneessa puristukset 9kg/sylinteri ja nokan ajoitus ok, saa polttoainetta, jakaja asetettu 1 pytyn ykk mukaan kohdalleen, ja kokeiltu myös vaihtaa johtojen paikka jakajassa toisinpäin varmuuden vuoksi 1->4 jne.

Ei vaikutusta, saa hangata käyntiin loputtomasti, jakajaa pyörittämällä ei edes lupaa, kopaisin myös startti pilotilla (eetteri) joka ei myöskään luvannut.

on koe mielessä vaihdettu uusiin toisiin osiin koko setti, eli boxi,puola,johdot ja jakaja kokonaisena....ei vaikutusta.

kun virrat laittaa päälle kuuluu naputus boxista? ja puola antaa tasaiseen tahtiin naputtaen kipinää runkoa vasten...kun kone ei pyöri vaan virrat on vain avaimesta päällä. tällä ei kuitenkaan mitään vaikutusta

Virtalukon viankin estin kopaisemalla tuoda suoraan virran puollalle sulake boxilta, joten klassinen vika virtalukon pohjan kanssakaan ei pitäisi olla se juttu....

Ajatuksia mitä tuon kanssa seuraavaksi voisi kokeilla? :?

Re: takapotkun kärjetön sytytys

Lähetetty: 21.5.2021 7:08
Kirjoittaja pressa
Onko jakajan kannen hiili ja sen jousi kunnossa?

Re: takapotkun kärjetön sytytys

Lähetetty: 21.5.2021 7:26
Kirjoittaja degen
Tuo linkitetty setti on pikkulohkoille. Minkä kokoinen kone on tuossa 2105:essa? Pikkulohkon jakaja ei yllä kunnolla boorille, jos tuon laittaa isolohkoon.

Re: takapotkun kärjetön sytytys

Lähetetty: 21.5.2021 21:16
Kirjoittaja Harza
Omassa nivassa oli vähän samanlaista ongelmaa. Syynä oli huono kontakti siinä jakajan alle tulevassa 3 napaisessa liittimessä. Yksi jodin ei lukittunut kunnolla liittimeen ja liitintä paikoilleen painettaessa johto työntyi ulos.

Re: takapotkun kärjetön sytytys

Lähetetty: 21.5.2021 22:35
Kirjoittaja hautakorpi
Molemmat asiat kunnossa, muita ajatuksia?

Re: takapotkun kärjetön sytytys

Lähetetty: 22.5.2021 8:29
Kirjoittaja pressa
hautakorpi kirjoitti: 20.5.2021 22:31kun virrat laittaa päälle kuuluu naputus boxista? ja puola antaa tasaiseen tahtiin naputtaen kipinää runkoa vasten...kun kone ei pyöri vaan virrat on vain avaimesta päällä.
Kytkennässä on jotain pahasti pielessä jos kipinää tulee itsekseen!

Re: takapotkun kärjetön sytytys

Lähetetty: 23.5.2021 13:54
Kirjoittaja hautakorpi
kiitokset vastauksista, ei vielä kuitenkaan ole vika selvinnyt...

eli kytkennät pitäisi olla ok, tarkistettu moneen kertaan ja samalla kytkennällä pelasi myös niva aiemmin.

kun avain on sytystys asenossa (asento ennen starttausta) kun vetää jakajan kannesta puolalta tulevan suurjännite puhan irti ja vie lähelle runkoa, selvä tasainen 1krt/s naputtava sininen kipinä. Oletan tämän olevan ok koska pitäähän se puolakin ladata ennen kuin auto voidaan startata.

olen tarkistanut jakajan liittimen, ja hieman kiristänyt johtosarjan liittimiä jotta kunnon kontakti hall anturiin saadaan. olen kokeillut kahdella uudella jakajan kannella ja pyöriällä sekä pyöriällä josta vastus on ohitettu tinatulla kuparilangalla. on uudet tulpat ja uudet johdot, korkea jännite tulee ok jakajan kanteen saakka.

tästä alkaa ongelmat sain parhaimmillaan tasaisen moottorin tahtii tulevan kipinän 1 ja 2 sylintereille kolmen ja nelonen on heikoilla, ei kipinää.

voiko noissa olla jakajan kopat uutena jo valmiiksi hajalla? ohitettu pyöriä pitäis olla ok ja tulpanjohdot on ladat omat ja ihan uudet ja ovat painettu pohjaan saakka. vai onko nyt niin että kahden uuden jakajan hall anturit on hajalla valmiiksi?

mikä helkatti tässä nyt vielä tökkii? vai nakkaanko ladan kärjettömän hiiteen ja ostan lumetition sytyksen autoon.






https://www.moposport.fi/ohjausyksikko- ... lumenition

https://www.moposport.fi/muutossarja-jakaja-lada-46557

Re: takapotkun kärjetön sytytys

Lähetetty: 23.5.2021 18:50
Kirjoittaja Flaiman
Minulla alkoi toimimaan kärjetön sytkä vasta kun uusin jakajan ja sytkäboksien iittimet.
En nyt muista monikonapaisia ne liittimet oli mutta motonetistä löytyy. Tässä esimerkki. https://m.motonet.fi/fi/tuote/487504/Pi ... 4-napainen

Tässä vielä linkki jonnekin vanhaan ohjeeseen jonka mukaan minä sain omaani aikoinaan sytkäboksin toimimaan. Huomionarvoista on myös se, että johtosarjan johtojen värit ei näissä välttämättä pidä paikkaansa!
https://www.ladakerho.fi/ladaboard/view ... hp?t=19314