olikos 1600:sessa kovat kansipultit?

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
m.salmela

olikos 1600:sessa kovat kansipultit?

Viesti Kirjoittaja m.salmela »

olikos 1600 kovat kansipultit? oisko kellään tuollasen 1600:sen momentti lappuja josta sais tietää kampiakselin pukkien kiristys momentit, kannen momentit, jne....? paljonko kärsii laittaa ahtopaineita vakio kannen tiivisteellä? vai kannattaako heti tehdä kupari tiiviste, liekkirenkaan urat sun muut... :?
kissimissi

Viesti Kirjoittaja kissimissi »

kovat on. kannattaa ehdottomasti tehdä kuparitiiviste! jos ajelee n.0.3ahdoilla niin menee vakiokin. mutta vanhatmerkit kertovat että tollasella 0,3ahdoilla ei kukaan eikä ketään viitti kauaa ajella! se on aivan varma että ahdot tarttee olla viimeistään kahden viikon ajon jälkeen 1,3 baarissa! usko poies :D
Avatar
Turbiini
Viestit: 866
Liittynyt: 25.9.2003 20:58
Paikkakunta: Alavus

Viesti Kirjoittaja Turbiini »

Joo pultit on kovat. Ahtopainetta vakio tiiviste kestää ainakin 2bar (vielä ei ole yhtään paineiden takia menny) 1.7 koneen tiiviste kestää vielä hieman paremmin.

Momentit
Kansi
vaihe1: 40Nm
vaihe2: 115Nm

runkolaakerit
vaihe1: 41Nm
vaihe2: 82Nm

kiertokanget
vaihe1: 26Nm
vaihe2: 52Nm
Vapari ei ole vaihtoehto.
voimaa
Vastaa Viestiin