Talvi tulossa

Sekalaiset Ladailuun ja laajemmin autoiluun liittyvät asiat. Keskustelua katsastuksesta, työkaluista, varaosista, maahantuonnista yms.
Vandaladisti

Viesti Kirjoittaja Vandaladisti »

Iltapäivällä Vallilassa oli hondassa tuliterät nastarenkaat alla. Laputkin näkyi olevan vielä matkassa. 10 astetta lämmintä ja aamulla melkein saman verran...eipä oo kohta enää uudet.
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Sen verta tuli jo varauduttua talven tuloon, etta kiikutin lähes uudet nastarenkaat liikkeeseen vanteille asennettavaksi ja hain myöhemmin päivällä pois. Nyt on niin hyvät renkaat että lumella ei varmasti pääse enää ovi edellä, kun jo selkeästi huonommillakin nastoilla oli vaikeaa :lol: :cry:

Harmi vain että 3 vannetta oli melko kieroja jokasuuntaan, eikä edes olleet Ladatehtaan tekemät :?
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Jokke
Viestit: 105
Liittynyt: 6.10.2006 18:02
Paikkakunta: Olkkola, paikka jossa asuu villi ja vapaa kansa

Viesti Kirjoittaja Jokke »

Miks niitä nastoja pitää näin syksyllä säästää,kun kevät puolella ajetaan kuivilla ja sulilla asvalttiteillä pitkän aikaan :?:
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Viesti Kirjoittaja samarai »

Jokke kirjoitti:Miks niitä nastoja pitää näin syksyllä säästää,kun kevät puolella ajetaan kuivilla ja sulilla asvalttiteillä pitkän aikaan :?:
No keväällä taas pelätään "takatalvea", eikä uskalleta vaihtaa kesärenkaita alle - joutuisi vielä vaihtamaan takaisin. Psykologinen juttu. :wink:
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
P-Setä
Viestit: 130
Liittynyt: 27.5.2006 0:28
Paikkakunta: Lempäälä

Nastajuttu

Viesti Kirjoittaja P-Setä »

Tänään vaihdoin vaimon/perheauton alle nastarenkaat, lähemmä Kuopijoon viikonlopuksi ja sinne päin Mette lupaili lunta ja pakkasta.. Mutta Ladan alla pidän viä kesärenkaat kun pitävät luultavasti paremmin kun noi lakisääteiset talvirenkaat viime vuosituhannelta.. :lol:
Avatar
IlkkaHe
Viestit: 739
Liittynyt: 1.7.2004 22:44
Paikkakunta: Oulu/Muhos

Viesti Kirjoittaja IlkkaHe »

Mitä niitä nastoja vielä vaihteleen :wink:

Kyllä mulla tuohon käyttö Subaruun on vuoden vanhat nokialaiset, muttakun ei niitä vielä kannata laittaa ropisemaan alle, kun neliveto muutenki helpottaa jos pitää kesä slikseillä ajella alkutalvi :roll:

Syyslomalla lähen oulusta kotkaan, ja syysloman lopulla takas, kannattaisko varautua siihen että on lunta maassa / tiet jäässä?
En nyt luultavasti nuita nastoja kuitenkaan laita..
ff8728
Viestit: 1893
Liittynyt: 11.11.2005 14:44
Paikkakunta: Rautalampi

Viesti Kirjoittaja ff8728 »

Kokemattoman kuskin kannattaa mielestäni laitta nastat alle ennen liukasta keliä.
Eilen aamulla 07.00 mittarissa +1, varmaan sopivissa paikoissa pikitien pinta peilijäässä.
Ilmeisesti Muuramessa eilen aamulla ajettu kolari jääkelin syytä(nettitieto) nuorten miesten kuljettama auto ajautui vastaantulijoiden kaistalle.
warre 353w sedan,
Avatar
noose01
Viestit: 1352
Liittynyt: 27.7.2004 10:15
Paikkakunta: Paalaamo

Viesti Kirjoittaja noose01 »

Illalla oli autojen lasit kevyessä jäässä, yöllä klo 1.00 mittari näytti -1,2. Aamulla oli vielä lasit jäässä klo 9 aikaan. Tiet kuitenkin täysin kuivat. Jos en tänään saa aikaiseksi niin viikonloppuna sitten kitkat alle. Ovat vielä sen verran leveämmät että tulee jämäkämmäksi ajaa.
Avatar
Qulle
Viestit: 780
Liittynyt: 15.3.2006 11:18
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja Qulle »

Täällä Salossa oli aamu seiskalta +2 mittarissa, mutta silti oli tuulilasi aika paksussa jäässä... Tiet ei ollu liukkaita, mutta kyllä kohta varmaan alkaa olemaan.
Onneksi on tässä käytiksessä tosi hyväkuntoiset kitkat kesärenkaina, niin voi lykätä tuota nastojen alle laittoa lähemmäs joulua :)
1600SL "Jallulada" - kovassa ajossa \o/
Weber / Torsen / Plaza Sport -30mm
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

Aamulla tuulilasi oli jäässä.Kädellä sulattelin kun ei ollut jääskrabaa.Malmilla oli jossakin autossa nastarenkaat.Iloinen ratina muttaa asfaltin keuhkorakkuloihin tunkeutuvaan muotoon :lol:
Avatar
IlkkaHe
Viestit: 739
Liittynyt: 1.7.2004 22:44
Paikkakunta: Oulu/Muhos

Viesti Kirjoittaja IlkkaHe »

Idän Ihme 1 kirjoitti:Niin, kyllä se Subaru paremmin liikkeelle lähtee nelivetonsa ansiosta, muttei kuitenkaan pysähdy sen nopeammin kuin kaksivetoinenkaan.. :wink:
Eipä se juurikaan, mutta vähän, koska neliveto päällä etu ja taka akseli on "yhtä puuta" eli kaikki renkaat suttuun kerralla :roll:

Tosin, eipä tuo oo kovin kiva ominaisuus, alkaa heittelehtiin helpolla...
aon
Viestit: 728
Liittynyt: 13.3.2006 17:27
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja aon »

Moottorinlämmitin on ollut jo parina aamuna käytössä. Kuinkahan monta kertaa sitä jaksaa herätä laittamaan päälle ennen kuin raaskii ostaa ajastimen :)
Exät: 21013, 21093-20, 2111-P00-110
Avatar
110HB
Viestit: 534
Liittynyt: 11.10.2004 11:08
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 110HB »

viime yönä oli täällä -2.2 pakkasta.
Juuri nyt mittari näyttää +3.2.

Paikkana helsingin savela ( pukinmäen ja pihlajamäen välissä )
Avatar
Qulle
Viestit: 780
Liittynyt: 15.3.2006 11:18
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja Qulle »

IlkkaHe kirjoitti:
Idän Ihme 1 kirjoitti:Niin, kyllä se Subaru paremmin liikkeelle lähtee nelivetonsa ansiosta, muttei kuitenkaan pysähdy sen nopeammin kuin kaksivetoinenkaan.. :wink:
Eipä se juurikaan, mutta vähän, koska neliveto päällä etu ja taka akseli on "yhtä puuta" eli kaikki renkaat suttuun kerralla :roll:

Tosin, eipä tuo oo kovin kiva ominaisuus, alkaa heittelehtiin helpolla...
Sama ominaisuus oli mun edellisessä käyttiksessä (Subaru Leone 4WD) mutta tässä nykyisessä (Subaru Legacy) on jatkuvaneliveto, joten eipä enää saa tota "etua" käyttöönsä :)
1600SL "Jallulada" - kovassa ajossa \o/
Weber / Torsen / Plaza Sport -30mm
Misha
Viestit: 1560
Liittynyt: 25.9.2003 16:11
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Misha »

110HB kirjoitti:viime yönä oli täällä -2.2 pakkasta.
Juuri nyt mittari näyttää +3.2.

Paikkana helsingin savela ( pukinmäen ja pihlajamäen välissä )
Juuh, ja aamulla oli ikkunat jäässä, niinpä myöhästyin töistä kun oli jääskraba hukassa!
Harry is a pothead and the sorceror is stoned!
Vastaa Viestiin