Salon Delta-auton "palveluista"

Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.

Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Scherzo

Salon Delta-auton "palveluista"

Viesti Kirjoittaja Scherzo »

Jouduin syksyn mittaan kääntymään Salon Delta-auton puoleen, kun piti erinäisten yhteensattumien vuoksi saada vm 110:aan pari käynnistyksenstopalikkaa, ja jäähdytysjärjestelmän keittämisongelma piti korjattaman. Palikat tilattiin ja aika opettamista varten sovittiin. Kun sitten menin paikalle, palikoita ei löytynytkään. Sovittiin uusien tilaamisesta ja ilmoituksesta minulle, kun palikat ovat tulleet. Kun ei kuulunut mitään, yritin soittaa ja lähetin sähköpostia. Ei vastattu puhelimeen eikä sähköpostiviesteihin. Kävin sitten Salossa liikkuessani paikalla sopimassa ajankohdasta.
Kuumakäynnin viaksi arveltiin vaurioitunutta puhaltimen anturia. Taas tilaus ja sovittu ajankohta, ja taas osa puuttui. Kun osa viimein oli tullut, vikaa ei korjattukaan. Oli kuulemma hiiret syöneet johtoja poikki, eikä Delta-auto halunnut (lue viitsinyt) niitä korjata. Ohjasivat salolaisen autosähkökorjaamoon, joka sekään saanut tehtyä asialle mitään.
Onneksi Forssaan on suunnilleen saman verran matkaa. Josko siellä olisi parempi palvelu. Ainakin kokemukset viittaavat siihen suuntaan.
ff8728
Viestit: 1893
Liittynyt: 11.11.2005 14:44
Paikkakunta: Rautalampi

Viesti Kirjoittaja ff8728 »

Yleensäkin kun on tullut seurattua delta-autosta kritiikkiä, niin olen saanut sen kuvan että laskutus on kunnossa, palvelu ei pelaa.. On toki omiakin kielteisiä kokemuksia.Tulee mieleen Mauri Sariolan vertaus:"iso sanoo, pieni anoo" 8)
warre 353w sedan,
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Viesti Kirjoittaja samarai »

Joo toi oli hyvä vertaus. Monesti se menee just noin, mitä isompi firma -sitä huonompi palvelu ja välinpitämättömyyttä asiakkaisiin - on ikäänkuin varaa siihen. Delta vielä "monopolisoi" muutenkin tota Suomen automyyntiä monilla merkeillään ja siinä firmassa ei muutenkaan taida Ladan omistajana päteä, että "asiakas on kuningas" :roll:
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
KALERVO 1963
Viestit: 318
Liittynyt: 12.6.2004 14:30
Paikkakunta: Hämeenperä

Viesti Kirjoittaja KALERVO 1963 »

"LASKUTUS" toimii "LOISTAVASTI" Tampereen Deltassakin,on se hyvä että joku asia" toimii".
Mika-75

Viesti Kirjoittaja Mika-75 »

Onneksi ei tarvirse käyttää Deltta-autossa kun meidän kylältä (Nokialta) löytyy Lada korjaamo sekä varaosa myynti...
KALERVO 1963
Viestit: 318
Liittynyt: 12.6.2004 14:30
Paikkakunta: Hämeenperä

Viesti Kirjoittaja KALERVO 1963 »

Tiedetään, Nokialla on pätevä Ladan huoltokorjaamo .Ei mennä Deltaan ei.
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10249
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

Näyttäisi tuo auton huoltaminen Deltassa olevan lähinnä leimavihkoon ja rahat pois.

Tutkittiin siskon 110:ä johon oli Hyvinkäällä vuosi sitten vaihdettu polttoainesuodatin ja jakohihna, ainakin kuitin mukaan. polttoaine suodatin oli kuitenkin nyt varsin epäilyttävän kakkakerroksen peittämä, itseasiassa pinnassa oli selvästi alustasuoja ainetta, mitä autoon on uutena ruiskittu. Auton huoltokirjassa on myös 30 tkm huollon leima Tampereelta, johon kuuluu sama työ. Näyttäisi siltä että sitä ei ole vaihdettu koskaan tai sitten ovat ruostesuojanneet uuden suodattimen. Onkohan jakohihna vaihdettu oikeesti? :?
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Avatar
pressa
Viestit: 10496
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

itse ainakin kun vaihdoin polttoainesuodattimen niin ruiskutin liitoksiin kotelonsuoja ainetta
se estää liitoksien kiinniruostumisen ja vaihto sujuu leikiten seuraavallakin kerralla
eikä tarvitse pelätä putkien murtumista
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10249
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

mutta tekeekö Delta sillai?
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
vazili 2107
Viestit: 150
Liittynyt: 3.10.2003 23:31
Paikkakunta: tampere

Pensansuodatin.

Viesti Kirjoittaja vazili 2107 »

Jep, Pressa puhuu asiaa, mutta tuo ruostumattomasta tehty suodatin ei
niin pahasti tarvitse liukastetta kierteisiin ja miksi se koko suodatin tarvit-
sisi massata , kun eise kumminkaan ruostu :shock:
Scherzo

Viesti Kirjoittaja Scherzo »

Paas kertoen, että kuka ja mistä puhelinnumerosta tavoittaa. Täällä Somerollakin oli hyvä lada-verstas, mutta "pelle peloton" jäi eläkkeelle. Tällä kertaa apu löytyi yllättäen juuttien maalta. Sikäläinen nyrkkikorjaamon ehjäsi 110:n pikkuviat taitavasti ja pikkurahalla. :D

Idän Ihme 1 kirjoitti:
Mika-75 kirjoitti:Onneksi ei tarvirse käyttää Deltta-autossa kun meidän kylältä (Nokialta) löytyy Lada korjaamo sekä varaosa myynti...

Onneks ei tarvii käydä lainkaa deltassa... on Turun Orikedolla luottohuoltajaja/korjaaja ns. "nyrkkipaja" jossa saa rahalle vastinetta. :)
Vastaa Viestiin