ladan ohjauksen kiristys

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
maitomiäs

ladan ohjauksen kiristys

Viesti Kirjoittaja maitomiäs »

eli siis miten pallomallin ohjaus kiristetään? klappia on että kännykkä mahtuu väliin.
voiko ratin suoristaa löysyttämällä "simpukan" kokonaan ja kiristämällä uuteen asentoon..
jos tieto löytyy jo foorumista, niin millähän hakusanalla? kiitos.
Avatar
TOVERI NIVA
Viestit: 742
Liittynyt: 2.10.2004 3:54
Paikkakunta: Itä-Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja TOVERI NIVA »

Laitetaas kuva selventään selitystä:
Kuva

Elikkäs, simpukkaa kiristetään tuosta ruuvista nro. 27, ensin löysätään ruuvin lukitusmutteri ja sen jälkeen pyörität talttapääruuvarilla sitä ruuvia ja sitten lukitusmutteri taas tiukalle.

Simpukan säätö kannattaa tehdä niin että tunkkaa auton keulaa vähän, sillain että keventyy jolloin saat rattiin todellisemman tuntuman. Pieni klappi kannattaa jättää ettei mee simpukka liian tiukaks! Tarkasta samalla että simpukassa on öljyä, itellä ainakin on jokainen simpukka hiljaksiin oksentanu öljynsä pihalle.

Ratin suoristat sitten irrottamalla sen ja laittamalla oikeessa asennossa takasin booreilleen ja kiinni! Yksinkertaista mutta helppoa!
Kuva
Avatar
pressa
Viestit: 10517
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

simpukkaan kannattaa vaihtaa automaattivaihteistoöljy niin sekin keventää
Arska tehtaalta

Viesti Kirjoittaja Arska tehtaalta »

Ja jos en muista väärin, säätö tehdään pyörien ollessa suorassa
Avatar
Mäntä
Viestit: 292
Liittynyt: 6.1.2006 11:43
Paikkakunta: Pohjois-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Mäntä »

Viittiskö joku laittaa uuden kuvan, kun tuo kuva ei enään toimi? Itellä pitäs vissiin kiristää se simpukka, kun ratissa on noin 5cm klappia, mutta haittaakohan se katsastuksessa :?:
Lada 1200L -88
Lada 1300s -81 myyty
Lada 1200L -87 myyty
Avatar
larssi21074
Viestit: 1941
Liittynyt: 14.10.2004 10:22
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja larssi21074 »

Riippuu missä se 5 cm välys on! Jos se on akselilla keskiöstäkatsottuna pituus tai poikittaissuunnassa niin tuskin kelpaa katsastuksessa!

Jos taas on 5cm kehällä niin ei haittaa.

Tuo säätö kannattaa tehdä keula ilmaan nostettuna jolloin tuntee tarkasti tuon keskivaiheen tiukan kohdan. Se ohjaushan on vain ja ainoastaan suoraan ajettaessa välyksetön! Kun kääntää renkaita niin sektoriakselin rulla kääntyy välittömästi vinoon kierukkaan nähden ja tulee heti välystä!

Eli ne renkaat ehdottoman suorassa ennen säätöä. Se säätö tapahtuu siitä kannen keskellä olevasta ruuvista kun ensin löysää mutterin.

Automaatti öljyä kannattaa käyttää mikäli sitä haluaa välillä lisätä, se liru ei siellä pitkään kestä vaikka vaihtais uuet stefat.
Kalusto kuvien muodossa löytyy täältä:
http://ladakerho.fi/ladagalleria/index.php?cat=10129
Vastaa Viestiin