Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Politiikkaa, maailmanparannusta ja muuta hölynpölyä, joka ei suoraan liity Ladoihin ja autoiluun.
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Jokari »

- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Tupolev
Viestit: 238
Liittynyt: 10.12.2007 19:23

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Tupolev »

Ilmastoskeptikot ovat päässeet päämääräänsä, selittäessään ilmastomuutoksen johtuvan muista tekijöistä kuin hiilidioksidista. Minua jaksoi naurattaa vielä 1990-luvalla heidän juttunsa jääkaudesta, jossa elämme, mutta ei enää. Ajattelin, että oma sukupolveni on menetettyä sukupolvea, mutta seuraava sukupolvi olisi järkevä. Turha luulo: tutkimuksen ovat osoittaneet, että polttomoottoreiden houkutus ja energiankulutus on liian houkuttelevaa, jotta nuoriso pyrkisi sitä vähentämään. Hyvänä esimerkkinä on Karjalaisen juttu: http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/U ... 89797.html
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Mitähän ihmeen tekemistä yhden humalaisen nuoren miehen päähänpistolla on ilmastonmuutoksen kieltämisen kanssa? Saattaa se sopivassa humalatilassa hieman kiehahtaa kun joku nappaa tuolleen hihasta kiinni yht'äkkiä.
Yleensä kun nuo hipit käy vielä päälle puoliväkisin, niin sietääkin saada hieman läksytystä.

En ymmärrä tuollaista helevetinmoista stressaamista sellaisista asioista, joihin yhden ihmisen tekemisillä ei ole mitään vaikutusta. Puhumattakaan Suomen mittakaavasta vs. muu maailma.
Herää nyt jo siihen todellisuuteen että et voi pelastaa maailmaa ajamalla yksin maakaasulla tai käyttämällä energiansäästölamppuja, vaikka ajatuksena ne onkin ihan hienoja.

Miksi muuten viihdyt Ladafoorumilla vaikka tämä on juuri se vanhojen isopäästöisten kotteroiden mekka jotka tekevät ainakin 25% Suomen CO² päästöistä? Koetko että me vanhojen romujen tekohengittäjät olemme oikea kohderyhmä tälle ilmastopropagandalle?

Ihminen on itsekäs paskiainen ja tekee omat valintansa, ja niin sen pitää ollakkin. Mitä helevettiä siitä tulisi jos me kaikki olisimme jotain narussa talutettavia lampaita, jotka tottelisivat kaikkia käskyjä täysin sokeasti?
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Tupolev
Viestit: 238
Liittynyt: 10.12.2007 19:23

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Tupolev »

Jokari kirjoitti:Mitähän ihmeen tekemistä yhden humalaisen nuoren miehen päähänpistolla on ilmastonmuutoksen kieltämisen kanssa?
En olisi yhtään huolissani tulevista sukupolvista, jos kysymyksessä olisi yhdestä nuoresta, mutta kun on kyselty suurelta määrältä nuoria, että miten he ajattelevat vähentää fossiilisten polttoaineiden käyttöä, niin heillä ei ole mitään suunnitelmaa.
Jokari kirjoitti:En ymmärrä tuollaista helevetinmoista stressaamista sellaisista asioista, joihin yhden ihmisen tekemisillä ei ole mitään vaikutusta. Puhumattakaan Suomen mittakaavasta vs. muu maailma.
Meidän pitäisi ensin erota 400 miljoonan ihmisen EU:sta, jotta voisimme ruveta läträämään omaan tahtiin bensan kanssa. EU:ssa on sovittu, että vuonna 2012 valmistettujen autojen keskimääräinen CO2-päästöt ovat 130 g/km, ja ajoneuvoverotus tulee hiilidioksidipäästöiseksi. EU:ssa on paljon vielä tehtävää, sillä henkilöautojen CO2-päästöt ovat vielä kaukana tavoitteesta:
Nro Maa______ g/km
1. Ruotsi_____ 200,2
2. Saksa______ 179,5
3. Suomi_____ 178,9
4. Englanti____ 177,9
5. Luxemburg_ 177,0
6. Alankomaat_ 174,2
7. Tanska_____ 172,9
8. Irlanti______ 170,8
9. Kreikka____ 166,0
10. Itävalta____ 165,6
11. Belgia_____ 163,6
12. Ranska____ 159,8
13. Italia______ 158,3
14. Portugali___ 156,9
15. Espanja____ 156,2
Yhdysvallat____ 265,6

Suomi on listalla korkealla, joten meillä on paljon parantamisen varaa, ennen kuin voimme olla mallimaa. Toivottavasti kukaan muu maa ei ota tässä asiassa mallia Suomesta. Yhdysvallat ovat oma lukunsa. Jos amerikkalainen pääsisi autollaan mailin pidemmälle gallonalla, niin säästyisi kahden Alaskan verran öljyä. Jos amerikkalainen pääsisi 2.7 mailia pidemmälle gallonalla, niin Persianlahdelta ei tarvitsisi tuoda pisaraakaan öljyä. Yksin en pysty pelastamaan maapalloa, vaan tarvitsen EU:n ja Obaman apua.
Jokari kirjoitti:Miksi muuten viihdyt Ladafoorumilla vaikka tämä on juuri se vanhojen isopäästöisten kotteroiden mekka jotka tekevät ainakin 25% Suomen CO² päästöistä? Koetko että me vanhojen romujen tekohengittäjät olemme oikea kohderyhmä tälle ilmastopropagandalle?
Ei ole kansantaloudellisesti, eikä henkilökohtaisesti, järkevää yhtäkkiä paalata kaikkia vanhoja autoja. Kun joutuu ostamaan uuden auton, on erittäin tärkeää ostaa mahdollisimman vähäpäästöinen auto. En millään usko rekisteritilastojen perusteella, että Ladat vastaavat 25 % Suomen CO2-päästöistä; uskon, että se on alle 5 %. Ilmastosta kirjoitan, kun olen huomannut, miten vähän ihmiset tietävät tulevasta suurkatastrofista. EU:n tavoite on nostaa maapallon lämpötilaa +2 astetta, ja hiilidioksidimäärä 450 ppm. Tätä suurempia määriä pidetään suurkatastrofin lähtökohtana. CO2 määrä ilmakehässä on tällä hetkellä 386 ppm, ja se lisääntyy joka vuosi 2 ppm. Ja Hiekkalaatikko on Hiekkalaatikko.
Jokari kirjoitti:Ihminen on itsekäs paskiainen ja tekee omat valintansa, ja niin sen pitää ollakkin. Mitä helevettiä siitä tulisi jos me kaikki olisimme jotain narussa talutettavia lampaita, jotka tottelisivat kaikkia käskyjä täysin sokeasti?
Jostakin asiasta näköjään ollaan samaa mieltä. Tähän - maapallon katastrofin partaalle - on jouduttu ihmisen ahneuden ja lyhytnäköisyyden vuoksi. Amerikkaa pidetään vapauden symbolina, mutta todellisuudessa siellä on enemmän ja tarkempia lakeja säätelemään ihmisen elämää kuin Suomessa – ainoastaan autojen CO2-päästöjä ei ole Yhdysvalloissa rajoitettu – vielä! Eniten minua ihmetyttää niiden ihmisten välinpitämättömyys, joilla on lapsia.
Avatar
Pavlovits
Lada kerhon jäsen
Viestit: 9732
Liittynyt: 24.8.2004 11:43
Paikkakunta: Varkaus

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Pavlovits »

Ilmastonmuutos onkin paljon luultua nopeampaa.
Tämän päivän lehden Moottori-liitteessä 26-vuotias jenkkiautoharrastaja kertoi opetelleensa ajamaan jäällä siihen aikaan, kun Etelä-Suomen järvet vielä olivat talvisin jäässä.
Joka viimeksi nauraa, kuolee iloisena.
Avatar
lada-juntti
Viestit: 482
Liittynyt: 23.5.2006 8:42
Paikkakunta: Ilmajoki

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja lada-juntti »

:shock: jos ajatellaan maapallon ilmastonlämpenemisasiaa maailmankaikkeuden kannalta, niin sillä ei ole mitään merkitystä mihinkään. Maapallo tulee jokatapauksessa tuhoutumaan Auringon elonkaaren päättyessä. Ja näin pitääkin olla. Ei siinä ole merkitystä ihmisen olemassaolollakaan. Vain maailmankaikkeudella on merkitystä, ja sitä me ihmiset emme koskaan tule käsittämään. :shock: Sitäpaitsi; maapallon olemassaoloaika on vähemmän kuin silmänräpäys maailmankaikkeuden aikakäsityksen kannalta.

Jos nyt ilmastonlämpenemisporukoiden miellyttämiseksi jotain pitäis tehdä, niin helppo tapa vähentää hiilidioksidipäästöjä on laskea nopeusrajoituksia. Siis entinen satanen kahdeksaksikympiksi ja entinen kahdeksankymppiä kuudeksikympiksi. Motarille kattonopeus 85km/h. Eipähän tarvitsisi ohitelle rekkojakaan. Että mitäkö iloa tästä olis? se ilo, että jokaisen menopelin polttoaineenkulutus tippuisi about 10%. Ja sitä myötä hiilidioksidipäästöt. Jolla taskulaskin on, laskekoon mitä se tekisi maanlaajuisesti vuodessa. Mulle sopis, mä tykkään körötellä ja ihailla maisemia.
tulipa kokeiltua Ladaa... no comments
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

Yksi pojistani opiskelee kylmäkoneasentajaksi.Turvattu leipä on varma kun näillä Mäccärin turvottamat ,plösöt suomalaiset tilailee ilmastointilaitteita.Ei muuta kuin kompressorit hyriseen :lol: :lol:
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja samarai »

Hesarissa: Elite 1500M terästetty? muurissa.
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Maa ... 5246164220

olisin itse kyllä laittanut viistoon tai poikittain 8)
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Avatar
Pavlovits
Lada kerhon jäsen
Viestit: 9732
Liittynyt: 24.8.2004 11:43
Paikkakunta: Varkaus

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Pavlovits »

TÄSSÄ SE NYT ON !
Toivottavasti herätti Mosse-väessä yhtä paljon intohimoja kui täällä meillä.
Nähtävästi jollakin mossemiehellä on ollut löysempi pipo, kun on raaskinut aarteestaan luopua.
Joka viimeksi nauraa, kuolee iloisena.
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10245
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

ei morjens mitä touhua.... mun mielestä toi on muuten Elite 1500S
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Avatar
Pavlovits
Lada kerhon jäsen
Viestit: 9732
Liittynyt: 24.8.2004 11:43
Paikkakunta: Varkaus

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Pavlovits »

Taas uusi näkökanta asiaan. Tänään yleisönosastossa joku mainitsi suureksi saastuttajaksi 40-luvulta peräisin olevat ruohonleikkureiden sivuventtiilikoneet. Kansiventtiilikoneet kuulemma pelastavat maailman. Liekö ollut jonkun leikkurimerkin edustaja.
Joka viimeksi nauraa, kuolee iloisena.
ralli lada
Viestit: 848
Liittynyt: 12.4.2005 20:38
Paikkakunta: jämsä�

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja ralli lada »

Juu ruohonleikkureillahan se maailma pelastuukin :lol:
21013 2300tic
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Joku Honda-leikkurimyyjä siinä vaan heittelee propagandaansa... :lol:

Wanhat B&S-sivuventtiilikoneet massiivisella 6:1 puristuksella ja loiskevoitelulla on kyllä liian kestäviä, ainakin nykyään valmistettavaksi. Meilläkin 20 vuotta sitten lähes jätteenä saatu sillon jo wanha B&S ja vielä räkyttää kuin uusi. Ajettu vuosikausia piiitkää heinää ja normaalia isoimmilla kiekoilla repienkin, mutta aina vaan toimii.
Kannenkin voi siitä repiä irti ja putsata enimmät karstat jonka jälkeen kasaan vaan vanhalla tiipparilla ja käsimomentilla. Toimii :D

Tuo jos mikä on ekologista kun sama leikkuri kestää yli 30 vuotta eikä tartte ostaa viittä nykyajan muovipulkkaa tilalle.
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Avatar
Pavlovits
Lada kerhon jäsen
Viestit: 9732
Liittynyt: 24.8.2004 11:43
Paikkakunta: Varkaus

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Pavlovits »

Entisen rivitaloyhtiön romuna poistetulla B&S leikkurilla ajelin nykyisen talon heiniä 19 vuotta. Kone olisi toiminut aina vain, mutta pyörät ja kuoret rupesivat pehmenemääö.
Joka viimeksi nauraa, kuolee iloisena.
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Re: Puhutaanko ilmastonmuutoksesta liikaa?

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

Jokari kirjoitti:Joku Honda-leikkurimyyjä siinä vaan heittelee propagandaansa... :lol:

Wanhat B&S-sivuventtiilikoneet massiivisella 6:1 puristuksella ja loiskevoitelulla on kyllä liian kestäviä, ainakin nykyään valmistettavaksi. Meilläkin 20 vuotta sitten lähes jätteenä saatu sillon jo wanha B&S ja vielä räkyttää kuin uusi. Ajettu vuosikausia piiitkää heinää ja normaalia isoimmilla kiekoilla repienkin, mutta aina vaan toimii.
Kannenkin voi siitä repiä irti ja putsata enimmät karstat jonka jälkeen kasaan vaan vanhalla tiipparilla ja käsimomentilla. Toimii :D

Tuo jos mikä on ekologista kun sama leikkuri kestää yli 30 vuotta eikä tartte ostaa viittä nykyajan muovipulkkaa tilalle.
B&S miellyttää minuakin.Tulpankin saa irti pelkällä jakarilla.Näin olen keväällä tehnyt ensikäynnistyksen.Reilu ryypytys kun tulppa on otettu pois.Muutama reipas veto.Tulppa kiinni.Nykäisy....ja ekalla lähtee.
Vastaa Viestiin