Projekt: Lada 1200L

Takavetoiset Ladat: 2101-2107, myyty Suomessa vuosina 1971-1997
Epikle

Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja Epikle »

Pidemmän aikaa tuli kuolattua ladojen perään ja nettiautoakin selailin puolisen vuotta, kunnes löysin itselleni sopivan ladan.
Lada 1200L vm. 1986 löysin nettiautosta sopivaan hintaan, joten olihan se pois haettava kun leimaakin on jäljellä 2011 tammikuuhun.

Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Tulihan sillä ladalla ajeltua muutama kuukausi kun aloin vaatimaan jotain poppilaitteita. Ongelmaksi tuli kaiuttimien sijoitus.
Muutamia päiviä tuli paikkaa pohdittua ja lopulta päätin sijoittaa kaiuttimet etujalkatilojen nurkkiin.


Projekt: Popit ladaan

Koskaan ennen en ole vastaavaa tehnyt, mutta hyvät vinkit tuli luettua urpo600:n koelautaprojektista ja lopputulokseen olen enemmän kuin tyytyväinen.

Pohjan tein ohuesta vanerista, johon puutikuilla laitoin elementin vaneririnkulan kiinni.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Päälle virittelin jonkunlaisen fleecekankaan.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Kankaan kun sain tiukattua kivasti ja tehtyä siitä rypyttömän päällystin kankaan hartsilla. Hartsin kovetuttua ja todettua, että joitain ryppyjä oli ilmestynyt tasoitin ne.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Tämän päälle vedin ensimmäisen pohjamaalikerroksen ja uudelleen tasoittelut, koska ensimmäisen tasoittelun jälki oli hyvin kiireisen näköinen.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Kumpikin kotelo valmiina toiseen pohjamaalikerrokseen.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Toinen pohjamaalikerros päällä ja kotelot kuivumassa.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Lopullinen väri (mattamusta) laitettu pintaan.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Tämän jälkeen maalin kuivuttua oli aika sovitella elementit paikoilleen.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Soittimen sijoittelin vanerista taiteiltuun koteloon hanskalokeron sisälle. Ääni tulee ulos Hertzin 5.25" erillissarjasta.

Kokonaisuutena kasaan tuli mielestäni tarpeaksi hyvin soiva paketti normaaliin musiikinkuunteluun. Subbaria setti jää ehkä vähän kaipaamaan, mutta eiköhän sekin asia korjaannu aikanaan. Kotelot onnistuivat kaikista pienistä ongelmista huomioimatta kivasti eikä aikaakaan nyt hirveästi kulunut rakentelussa.

Tällaista tällä kertaa. Tämä oli ns. ensimmäinen suurempi muutos minkä tein tähän autoon. Jatkoa tulee seuraamaan varmasti, koska tavoitteena rakennella pikkuhiljaa jokapäiväiseen käyttöön mukava ja toimiva auto.
Olisi kiva kuulla mitä mieltä muut ovat tällaisesta kerronnasta ja muutkin mielipiteet ovat todellakin sallittuja.

Seuraavana luvassa uuden ratin asentelua.
Viimeksi muokannut Epikle, 13.1.2010 11:07. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Castrol

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja Castrol »

Siitä se lähtee mopo käsistä ;) kokemusta on niin että ranteet notkuu.
Avatar
'aatee'
Viestit: 2053
Liittynyt: 21.3.2005 15:25
Paikkakunta: Padasjoki

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja 'aatee' »

Onnea oikeanlaisen auton hankinnasta!
Nätisti sait noi kajaripaikat tehtyä, jaksaispa itekkin omaan nappikseen väsätä :shock:


Onnea ja menestystä!
-Humppa Motors-
WEBER CARBURETTORS!!!
Epikle

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja Epikle »

Hetki ehtikin vierähtää edellisestä yleisen laiskuuden takia. Laitetaan nyt sitten kaksi projektia kerralla.

Projekt: Ratti

Orggisratti oli omaan makuun liian ohut ja aivan liian iso, joten tilalle piti vaihtaa jokin toinen ratti. Tutun kautta kun edullisesti sattui saamaan sopivan ratin keskiöllä, niin pitihän se käyttää hyödyksi ja vaihtaa uusi ratti.
Ennen kiinnitystä päätin kuitenkin hifistellä jo hieman haalistunutta rattia ja ruosteista keskiötä.

Ensiksi dremelöin keskiön kiiltäväksi.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Tämän jälkeen pääsinkin jo maalaamaan ratin ja keskiön uudelleen mattamustalla.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Sitten ratti vain paikalleen.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Maalin kuivuttua eikun ratti kiinni ja baanalle. Vielä en perehtynyt vilkunpalautussysteemiin sen enempää.
No en kauaa ehtinyt ajella kun mutkissa töötti alkoi hyvin kiusallisesti huutamaan. No äkkiä kotia kohti, ratti irti ja vikaa tutkimaan.
Vikahan oli vain töötin mekanismeissa, jotka pääsivät ottamaan maihin vääristä paikoista. Hieman parantelua eristyksiin epoxilla ja kutistesukalla ja ongelma oli korjattu.
Vilkunpalautuksen kun vielä joku päivä virittelisi. Tähän voikin tarjota hyviä vinkkejä.

Projekt: Jäätynyt tuulilasinpesuneste

No en sitten syksyllä kiinnittänyt tuulilasinpesunesteeseen sen enempää huomiota, kunnes nyt kovien pakkasien aikana säiliö oli päässyt jäätymään täysin.
Ei muuta kun sitten säiliö irti ja sisälle sulamaan. Säiliötä sulatellessa päätinkin sitten puhistella itse säiliötä ja sen kiinnitysrautaa, joka olikin päässyt jonkin verran ruostumaan.

Alkutilanne oli tällainen.
Kuva
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Pienellä puhdistelulla ja maalauksella saa paljon aikaan.
Kuva
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Pienellä vaivalla suuri muutos konetilan siisteyteen.

Seuraavana projektina olisikin kuulalaakeroitu apusimpukka ja taakse tukivarsisarjan laittaminen.
Avatar
pikku-maukka
Viestit: 655
Liittynyt: 18.1.2007 20:38
Paikkakunta: Starttila

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja pikku-maukka »

siinä viiksipaketissä kehä jossa on kaksi sellasta nuppia/ tappia,siis siinä keskiön alla, ne on vastakkaisilla puolilla sitä kehää. sitä kun pyörittää vilkut palautuu. tuon keskiönpohjassa on varmaa reikiä jotka ei tule läpi laitat kahteen vierekkäiseen reikään putkisokan, ja katsot että toinen noista tapeista jää niitten putkisokkien, väliin niin kehä pyörii ja vilkut palautuu. itse olen laittanut ne tapit sillee että toien on ylhäällä ja toinen alhaalla kun rattion suorassa, niin palauttaa yhtähelposti kumpaankiin sunntaan.
lada 2104 1700i combi "tatjana"
lada 2105s 1500s axteeK"turbojugend"
http://ladakerho.fi/ladagalleria/index.php?cat=10411
kuvija miiteistä http://kuvablogi.com/blog/24254/
Epikle

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja Epikle »

Hyvä idea, mutta tuossa keskiössä mikä mulla on niin ei ole kuin yksi reikä ja sekin on sellaisessa kulmassa että vaikea tehdä.
Voisihan sitä kokeilla porata vaikka siihen kehään monttu/reikä ja siihen sitten keskiöstä pistää joku tappi tai vastaava.
Avatar
pvdriver
Viestit: 1188
Liittynyt: 4.1.2008 11:29
Paikkakunta: 08-
Viesti:

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja pvdriver »

helppo homma. tuohon keskiöön vaan takapuolelta reikä ja sinne pultti muttereineen, sopivan pituinen jotta ottaa kiinne sinne palautuslaitteeseen...

pitääpä seurata tätäkin. kovaäänisille tehty ainakin tyyliin sopivat kotelot.

ja tee ihmeessä samalla kun apusimpukan vaihdat, samat operaatiot mitä olen neuvonut jo tuolla "kuulalaakeroitu apusimpukka" -topikissa. suosittelen todella, varsinkin tuon pikkuratin kanssa, kevenee todella.
"Ei vìtutus ole päällimmäisin tunne. Se tunne tulee
vasta silloin, jos epäonnistuu"

- Matti Hautamäki 01.01.2012, Keski-Euroopan mäkiviikon Garmisch-
Partenkirchenin osakilpailun jälkeen sijoituttuaan 44:ksi.
Avatar
'aatee'
Viestit: 2053
Liittynyt: 21.3.2005 15:25
Paikkakunta: Padasjoki

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja 'aatee' »

Nopeasti totut palauttamaan vilkun käsin, ainakin minä opin :)

Fiat merkki pois ratista vielä, keksi siihen jotenki Lada logo tai jotain muuta hienoa.
-Humppa Motors-
WEBER CARBURETTORS!!!
Avatar
Tatu Waloranta
Lada kerhon jäsen
Viestit: 391
Liittynyt: 25.4.2006 13:34
Paikkakunta: Kellokoski

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja Tatu Waloranta »

'aatee' kirjoitti:Fiat merkki pois ratista vielä, keksi siihen jotenki Lada logo tai jotain muuta hienoa.
Sopivan kokoinen logo löytyy Lada avaimenperistä, joita on autovaraosaliikkeissä ja halpahalleissa :)
UAZ 31512 4x4 Cabriolet vm. 1988 Off-Road
Volvo 940 STW 2.3T vm. 1998
Ford F100 Stepside 292 Y-Block V8 vm.1956
Harley-Davidson Sportster 883R
Epikle

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja Epikle »

'aatee' kirjoitti:Nopeasti totut palauttamaan vilkun käsin, ainakin minä opin :)
Joo, kyllähän sitä siihen on tottunutkin, mutta on mukavaa hifistellä. :)

Hyvä idea tuo avaimenperä, sellainen ku sattuu vielä ylimääräisenä olemaan niin pitääkin testailla.
Epikle

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja Epikle »

Ulkona miljoona astetta pakkasta ja ei mitään tekemistä. No päätin sitten ottaa irti hieman huonoon maaliin päässeen peilin irti jos sen vaikka hioisi ja maalaisi uudelleen.
No empä sitten maalaakkaan...

Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Oli peili päässy vähän huonoon kuntoon. Pitääkin sitten viritellä jostain uusi tilalle.

Edit: Tässä kylminä iltoina onkin tullut tyydyttyä virtuaali tuunaukseen. Jos sitä vaikka jossain vaiheessa saisi toteutettua seuraavanlaiset muutokset.

Tämänhetkinen tilanne.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.

Tällaiseksi tarkoitus tehdä.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.
Avatar
'aatee'
Viestit: 2053
Liittynyt: 21.3.2005 15:25
Paikkakunta: Padasjoki

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja 'aatee' »

Helpolla vaivalla saat alemmankuvan näköiseksi, ja oliskin todella hyvän näköinen 8)
-Humppa Motors-
WEBER CARBURETTORS!!!
Avatar
Laabani
Viestit: 784
Liittynyt: 4.11.2008 18:39
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja Laabani »

Mukavahan näitä on aina lueskella ja kuvat varsinkin antavat kivan tuntuman työhön. Ja mikä parasta, taas on löytynyt yksi uusi Ladaharrastaja! 8)
Epikle

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja Epikle »

Laabani kirjoitti:Mukavahan näitä on aina lueskella ja kuvat varsinkin antavat kivan tuntuman työhön. Ja mikä parasta, taas on löytynyt yksi uusi Ladaharrastaja! 8)
Juu, koitan napsia aina jonkun verran kuvia, koska itse ainakin tykkään siitä että tekstin joukossa on paljon kuvia eri vaiheista.
Avatar
pvdriver
Viestit: 1188
Liittynyt: 4.1.2008 11:29
Paikkakunta: 08-
Viesti:

Re: Projekt: Lada 1200L

Viesti Kirjoittaja pvdriver »

Hyvä hyvä, samaan malliin jatka vaan, kuvien kera. Varsinkin nuo pikkufiksailut kiinnostavia... :D
Epikle kirjoitti:Tämänhetkinen tilanne.
Kuva
Klikkaamalla isompi kuva.
Kertokaa onko lada vakioalustalla tämän näköinen, pikkasen etukeno, vai näyttääkö vain? Ite en kohta tiedä itekään miltä ladan kuuluu näyttää... :( Hämäävät nuo pyöränkaaret, kun takana kaari alempana kuin edessä, mutta helmatasosta vertailtuna näyttää vähän etukenolta...
"Ei vìtutus ole päällimmäisin tunne. Se tunne tulee
vasta silloin, jos epäonnistuu"

- Matti Hautamäki 01.01.2012, Keski-Euroopan mäkiviikon Garmisch-
Partenkirchenin osakilpailun jälkeen sijoituttuaan 44:ksi.
Vastaa Viestiin