PAKOKAASU ARVOT SEKAISIN???

Etuvetoiset Ladat: Samara, 110 ja 117/119 eli Kalina ja muut uudet Ladat.
gittak67

Re: PAKOKAASU ARVOT SEKAISIN???

Viesti Kirjoittaja gittak67 »

O2% oli 0,1 ja Lambda 1,01 ei ole prosentti merkintää ainakaan paperissa. Kuitenkin päästöarvoissa sanottiin olevan vikaa ja kojetaulussa palaa moottorivika valo, joka katsastusmiehen mukaan johtuu noista ns huonoista pakokaasu arvoista. Ilmeisesti tyhjäkäynnissä ei arvoja saatu ollenkaan.
Smoppi
Viestit: 1160
Liittynyt: 8.4.2012 15:42
Paikkakunta: Lapinlahti

Re: PAKOKAASU ARVOT SEKAISIN???

Viesti Kirjoittaja Smoppi »

Jos ei tyhjäkäynnillä ole saatu arvoja ollenkaan, niin vika voi olla päästömittarissakin. Onkohan samalla konttorilla ongelmia muidenkin pienimoottoristen autojen tyhjäkäyntipäästöjä mitatessa?

Tuosta vikakoodista saattaa päästä eroon vaihtamalla polttoaineensuodattimen. Myös alipaineletkuissa voi olla vuotoja. Polttoainepumppuvikakin on mahdollinen, mutta harvinainen.

Ensimmäisenä tarkistaisin nuo alipaineletkut. Jos vikaa ei niistä löydä, niin seuraavaksi polttoaineensuodattimen kimppuun.
☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭
Lada Samara 1500i -96
Tunturi Tiger Aqua -89
+ muita hienoja vehkeitä
Avatar
mush
Viestit: 2002
Liittynyt: 27.9.2003 12:50
Paikkakunta: Veikkola
Viesti:

Re: PAKOKAASU ARVOT SEKAISIN???

Viesti Kirjoittaja mush »

Euro 3:sta ei mitata pakokaasupäästöjä tyhjäkäynnillä.

Muutenhan nuo on ok?!
Sometimes is never quite enough
11193 U40 110 '07 | 21113 S01 130 '04 | 21124 U51 142 '06
Avatar
Sdelano v SSSR
Viestit: 2282
Liittynyt: 12.4.2006 1:00
Paikkakunta: Montemurlo/Zelenogorsk/Johanssons

Re: PAKOKAASU ARVOT SEKAISIN???

Viesti Kirjoittaja Sdelano v SSSR »

Terve!

Ilmoittamasi pakokaasuarvot ovat erittäin hyvät. [On täysin selvää, että happipitoisuus on ollut 0,1 %, muutoin hiilidioksidimäärä ei olisi 14,4 %, vaan paljon vähemmän.]

Polttoainepumppuvika tai tukkoinen suodatin eivät tunnu uskottavilta, kun auto kerran kulkee hyvin.

On mahdollista, että vika on ns. satunnainen ("intermittierend", kontaktihäiriö tms.) ja poistunut itsekseen.

Itse tekisin seuraavasti:

[Jos into, taito mahdollisuudet yms. riittävät, tarkastaisin aiemmin mainitsemani seikat, paitsi pakojärjestelmävuotoa, joka ei mitattujen pakokaasuarvojen perusteella ole mahdollinen.]

Irrottaisin akun maajohtimen noin minuutin ajaksi, jolloin vikamuisti nollautuu ja vikavalo sammuu.

Sitten auto normaaliin ajoon. Jos vikavalo ei syty useammankaan ajokerran aikana, akkujohdin vielä kerran irti ja auto katsastukseen.

[Jos muutaman ajokerran jälkeen - ennen akkujohtimen irrotusta - on mahdollista lukea moottorinohjaimen muistista polttoaineen syötön pitkäaikaiskorjaus "fuel trim long term", niin hyvä. Pitäisi olla selvästi alle 1,2, jos on, ei mitään johtimen irrotusta tarvitse ajatellakaan.]

menestystä

SvS
Sdelano v SSSR

***

Neuvostoliittolaista - siis erinomaista!
Smoppi
Viestit: 1160
Liittynyt: 8.4.2012 15:42
Paikkakunta: Lapinlahti

Re: PAKOKAASU ARVOT SEKAISIN???

Viesti Kirjoittaja Smoppi »

Oliko tässä siis nyt taas kyse siitä, että täysin toimiva auto ei pääse katsastuksesta läpi, koska vikavalo palaa tai muistissa on vikakoodi?

Tämä on taas näitä Suomen virkamiesten keksimiä idioottimaisuuksia. Monissa autoissa tallentuu vikakoodi jo siitä, että auton vaikka vahingossa sammuttaa kytkimellä liikkeelle lähtiessä. Lisäksi pienimoottorisen auton alipainejärjestelmän saa helposti hetkittäisesti sekaisin esim. jarrudynolla jarrua polkiessa, jolloin vikavalo syttyy ja katsastus ei välttämättä mene läpi.
☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭
Lada Samara 1500i -96
Tunturi Tiger Aqua -89
+ muita hienoja vehkeitä
gittak67

Re: PAKOKAASU ARVOT SEKAISIN???

Viesti Kirjoittaja gittak67 »

Kuva löytyy osoitteesta: http://resize.imagevenue.com/editpicture.aspx
Mikä osa on kyseessä, minkä olen ympyröinyt punaisella. Sain pakokaasu arvot kohdalleen tuota johtoa heiluttelemalla mutta nyt auton käynti pätkii tai ei lähde käyntiin ennen kuin heiluttelen kyseistä osaa, samalla tulee ns palanee katkua ja tuuletinkaan ei lähde aina käyntiin. Mikähän ongelma on kyseessä, kun huomasin yhden tulpan kohdalta öljyä tulleen ulos ja öljyt olivat menneet todella vähiin. Pitääkö tuo kuvan osa uusia vai mikä konsti auttaisi.
Avatar
pressa
Viestit: 10432
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: PAKOKAASU ARVOT SEKAISIN???

Viesti Kirjoittaja pressa »

En tiedä onko minulla koneessa vikaa mutta palmua ei konepellin alta löydy??
äölkjhgf
Viestit: 900
Liittynyt: 4.11.2011 18:10

Re: PAKOKAASU ARVOT SEKAISIN???

Viesti Kirjoittaja äölkjhgf »

Löytyyköhän se osa sekä sen numero/nimi tuosta rimpsusta? :

http://www.ladakerho.fi/ladaboard/viewt ... 13&t=16941
Vastaa Viestiin