Ladan alkuperäisten iskarien huolto

Takavetoiset Ladat: 2101-2107, myyty Suomessa vuosina 1971-1997
hautakorpi
Viestit: 196
Liittynyt: 25.4.2017 16:20

Ladan alkuperäisten iskarien huolto

Viesti Kirjoittaja hautakorpi »

Nythän on niin että ladassa on yksi ominaisuus jolle oikeasti nostan hattua, sen alkuperäisten iskarien huolto mahdollisuus!

eli siihen on saatavissa sarjaa:

https://ladapower.com/catalog/lada-2101 ... oem-detail

huolto tähän malliin?

http://myural.com/servicing_shock_absorbers.htm

Kysymys, onko joku huoltanut näitä, ja oliko näihin jossain virallista huolto ohjetta (öljynmäärät ja tyypit)
Lada? :shock: Kovaa huutoa kolmannella....

Lada? Jotta yksinkertainen mies voisi korjata, yksikertaista autoa, yksinään korvessa itikoiden syötävänä ja jopa onnistua siinä! :lol:
t tulppu
Viestit: 4042
Liittynyt: 16.1.2013 7:58

Re: Ladan alkuperäisten iskarien huolto

Viesti Kirjoittaja t tulppu »

Mielestäni tuo ei ole Takavedon Alkuperäinen. Vaan Moottoripyörän Iskari..Ei ehkä kannata Alkuperäistä Alkaan aukomaan. Mutta jos haluaa harrastella niin sitten..
Avatar
jta
Viestit: 4445
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: Ladan alkuperäisten iskarien huolto

Viesti Kirjoittaja jta »

Alkuperäisethän on ollut aukastavia. Tuossa kertomuksessa tosiaan huolletaan uralin iskareita mutta melko samaantyyliin nuokin varmasti on olleet purettavissa. Ladainfosta löytyy täyttömäärät ja käytetty öljy. Edessä 0,12 litraa ja takana 0,215 litraa ja ihan tavan iskariöljyä. Mahtanee olla melkolailla samaa kuin hydrauliöljykin.

Oikeastaan lähes kaikki osathan on olleet korjattavia alunperin. Vesipumputkin olleet aukastavissa samoiten kuin virranjakajissa on vaihdettavat laakerihelat jne. Nykyään tosin osien hinnat on sellaisia ettei paljon kannata alkaa korjaileen mutta harrastuksena ja yleisestä mielenkiinnosta miksikäs ei.
Avatar
pressa
Viestit: 10530
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Ladan alkuperäisten iskarien huolto

Viesti Kirjoittaja pressa »

Itse olen kerran kärkipöydän laakerin vaihtanut virranjakajaan, iskareita en koskaan avannut (vaikka avattaviakin on ollut).
Vastaa Viestiin