Talvirenkaat alle?

Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.

Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Lada Kardaan

Viesti Kirjoittaja Lada Kardaan »

Ehtoopuhteena vaihdoin nastat alle, siinä samalla kun tein uhrauksia asteekki-jumalattarille. Kesärenkaina ois kyllä kitkat (pintaaki vielä sopivasti), mutta viime syksyn ekat liukkaat kelit vielä tuoreessa muistissa.

En ymmärrä oikein miten joillekkin talvipyörylöitten allelaitto ajoissa (ennen ensimmäisiä liukkaita) on niin vastenmielistä. Ei ne talvirenkaat sen enempää kulu kuin kesärenkaat jos siivosti ajelee. Jos ja kun täytyy ajaa kelillä kuin kelillä (esim. töihin), niin kyllä silloin on syytä laittaa talvirenkaat alle ajoissa. Paitti jos haluaa elää vaarallisesti.
Itse en ole enää vuosiin luottanut kuntien tai tiehallinnon katujen ja teiden talvikunnossapitoon.
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10246
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

mä nyt ensin säädätän pyörän kulmatkin kohdalleen ettei ne lisää hyvien talvipyörien kulumista, noi kesärenkaat joutaakin jo kulumaan. ja pitäähän elämässä olla jännitystä, tuntuu noi nopeusrajoituksetkin paremmin sopivilta kun ajo-olosuhteet on huonommat
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Sepesusi
Viestit: 328
Liittynyt: 14.5.2005 22:16
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Sepesusi »

Jos joku tarvii kahta hyvää ja kahta huonoa talvikumia,Hakkis 1 165/80 13 kaikki nastat tallella ja pintaa reilusti,toisissa nastat vähissä ja toinen vuotaa. Ruosteisilla Samaran vanteilla.5-6 vuotta vanhat.Saa hakea pois, mäyriksen nallea saa tuoda tullessaan :D

Renkaat haettu pois.
Viimeksi muokannut Sepesusi, 29.10.2005 16:57. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Ladalla 1983-2007
Nyt ajossa
Kia Ceed 1.6 EX SW
Skoda Roomster 1.6
Avatar
Toveri
Viestit: 249
Liittynyt: 12.10.2003 22:44
Paikkakunta: Oravikoski

Viesti Kirjoittaja Toveri »

Sepesusi kirjoitti:Jos joku tarvii kahta hyvää ja kahta huonoa talvikumia,Hakkis 1 165/80 13 kaikki nastat tallella ja pintaa reilusti,toisissa nastat vähissä ja toinen vuotaa. Ruosteisilla Samaran vanteilla.5-6 vuotta vanhat.Saa hakea pois, mäyriksen nallea saa tuoda tullessaan :D
JOs kerran joutaa niin voishan nuo hakea talteen. Olen tulossa kaupunkiin perjantaina ja lauantaina. Sovitaan vaikka yv:llä missä nähdään. Kävisikö nallen sijasta muutama tölkki Sakua ?
ABC -Absolutely Boring Compromise
Avatar
Lahna
Viestit: 188
Liittynyt: 30.6.2005 16:28
Paikkakunta: Haarajoki

Viesti Kirjoittaja Lahna »

Oli kiva ajella töihin aamulla kun oli talvirenkaat alla. No viimeistään lauantaina on jo sulaneet nuo lumet pois.

On se kumma miten ihmisen ajatukset talvesta muuttuu, ennen kun omistin moottoripyörän niin talvi tuntui tulevan liian aikaisin ja nyt kun on takapotku alla niin on talvea odotettu jo juhannuksesta :D
Ladaton!!!
Opel omega -90 2.6 strait 6 tomaatti
Avatar
pena
Viestit: 207
Liittynyt: 14.10.2003 8:58
Paikkakunta: Pine Ridge (Mäntyharju); Vantaa

halparenkaat ja Lada

Viesti Kirjoittaja pena »

Rengaskokemusta omaavilta ja miksei muiltakin kysyisin, missä määrin ostatte ns. halparenkaita Ladaan.

Ladan ostajahan ilmeisesti usein laskelmoi huolella, mihin omaisuuttaan sijoittaa, ja tämä varmaan tulee esiin myös Ladan tassunpohjien hankinnoissa.

Tulee vain mieleen, että kun auto on edullinen, niin renkaatkin voivat olla halvat, ja siitä huolimatta molemmilla selviää hyvin pisteestä A pisteeseen B.

Ilmeni mm., että kiinalaisia Goodride-merkkisiä kesärenkaita myydään hintaan 150 euroa sarja päälle pantuina. Onko kenelläkään kokemuksia?
Lada - liikkumisväline ja osa elämänkatsomusta. - Se keltainen nappisilmä oli autojen auto...
Avatar
110HB
Viestit: 534
Liittynyt: 11.10.2004 11:08
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 110HB »

Täälä hesassa on toi matinrengas joka myy pinnotettuja sarjoja 100 egellä
Tosin itse en niitä tarvii kun on tossa nykysessä vielä hyvät kiekot alla.
Avatar
arpati
Viestit: 757
Liittynyt: 4.10.2003 21:05
Paikkakunta: Punkalaidun

Re: halparenkaat ja Lada

Viesti Kirjoittaja arpati »

pena kirjoitti:Rengaskokemusta omaavilta ja miksei muiltakin kysyisin, missä määrin ostatte ns. halparenkaita Ladaan.

Ladan ostajahan ilmeisesti usein laskelmoi huolella, mihin omaisuuttaan sijoittaa, ja tämä varmaan tulee esiin myös Ladan tassunpohjien hankinnoissa.

Tulee vain mieleen, että kun auto on edullinen, niin renkaatkin voivat olla halvat, ja siitä huolimatta molemmilla selviää hyvin pisteestä A pisteeseen B.

Ilmeni mm., että kiinalaisia Goodride-merkkisiä kesärenkaita myydään hintaan 150 euroa sarja päälle pantuina. Onko kenelläkään kokemuksia?
Eikös se olis paremmin niin että vaikka ajaa halvalla autolla niin renkaisiin kannattaa satsata... Varsinkin talvirenkaisiin, kesät ajelee sitten vaikka niillä edellisillä talvirenkailla joissa pintaa muttei nastoja :roll: Jaa niin mutta kitkarenkailla ei parane ajaa kesällä, joten pitäydyn ite nastarenkaissa talvisin ja tosiaan en aja sulia pääteitä :lol:

Renkaat tuli vaihdettua eilen ja tänäaamuna oli maa valkoisena 8)
124/2101 practical beauty
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

Vuosi sitten ostin tarjouksesta jotkut Pirellin talvirenkaat nastoilla.Olihan ne testissä olleet kolmanneksi parhaat.Niille voi olla käyttöä kun tulee seuraavan kahden viikon aikana käytyä kaksi kertaa Oulun korkeudella ja matkaa tulee yli 2600km.
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Tuli käytyä vähän ajelemassa....eipä ollu mitenkään liukasta, muutaku siellä sun täällä ennalta-arvattavissa paikoissa.

Oli ihan kiva vedellä kahva edellä paikoin...täytyy kyllä harjoitella ja paljon Ladan hallintaa, jottei mee sormi suuhun kiperämmissä paikoissa.
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
grab_

Viesti Kirjoittaja grab_ »

en viitti laittaa nastoja alle ku lähtevät kumminki :D kitkat saa toimii talven...
Sepesusi
Viestit: 328
Liittynyt: 14.5.2005 22:16
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Sepesusi »

Nokialaisilla olen viime vuodet ajellut,nyt alla hakkiksen 4.Aika kalliithan nuo on,mutta tahtoo tulla enemmän maksamaan kun kun mällin tempasee.
Ladalla 1983-2007
Nyt ajossa
Kia Ceed 1.6 EX SW
Skoda Roomster 1.6
JTM
Viestit: 364
Liittynyt: 16.9.2005 23:13
Paikkakunta: Kymi

Viesti Kirjoittaja JTM »

Eihän sitä hyvään Ladaan kannata huonoja renkaita laittaa. Nokialaiset nastoitetut tuli tänään laitettua alle.
Tällä hetkellä verhoiltavana olevaan vuosimallia 93 Corsaan pitäisi hankkia uudet talvikumit. Alkuperäisissä Nokialaisissa on vielä pintaa ja lähes kaikki nastat tallella, mutta kumiseos on jo parhaat ominaisuutensa menettänyt.
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10246
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

olihan pakko laittaa aamulla talvipyörät alle, kun ei meinannut pihasta päästä pois vaikka on hiekkapohjainen piha. onneksi tuo on nopeaa touhua.


niin noista renkaiden laadusta sen verran, että aina olen käyttänyt niitä mitä sattuu nurkista löytymään eli mitä on autojen mukana tullut. ongelmia ei ole ollut vaikka joskus on ollut hyvin vanhojakin renkaita, kun sentään on pintaa sallitun verran.
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Kimmo86
Viestit: 1429
Liittynyt: 12.10.2005 19:06

Viesti Kirjoittaja Kimmo86 »

Laitoimpa minäkin talvigummit alle.. Yllättävän hyvin on noissa Hankookeissa pitoa, vaikka lienevät jo melko vanhat. Yritin vielä käydä huvipuiston parkkisella pelleilemässä/ luisuttamassa, muuta eihän siitä oikeen mitään tullut kun nuo renkaat puree hyvin ja käsijarru taas huonosti :)

Takapotkua odotellessa :roll:
Vastaa Viestiin