Lada 110:n lämpeneminen

Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.

Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Sepi
Viestit: 230
Liittynyt: 13.10.2004 12:15
Paikkakunta: Äänekoski

Lada 110:n lämpeneminen

Viesti Kirjoittaja Sepi »

Kuinka nopeasti näin pakkasilla autonne moottori lämpiää? Omassani (Lada 110 16v vm.-00) tuntuu kestävän nyt ihmeen kauan, vaikka olenkin tukkinut sen puskurissa olevan jäähdytysaukon muovilevyllä. Lisäksi olen huomannut ajotietokoneesta, että moottorin lämpötilan nousu riippuu aika paljon siitä että onko lämmityslaite päällä vai ei. Liekkö normaalia?
Avatar
Warreossi
Viestit: 538
Liittynyt: 26.9.2003 16:13
Paikkakunta: Pornainen
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Warreossi »

Sama homma,vanhoissa Ladoissa tarkeni paremmin talvella.Joissain testeissä on 110:in lämppäriä moitittu hieman hengettömäksi
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

Myös sillä hukkalämmöllä,jota moottori tuottaa on merkityksensä.Jotta 110 lämpiäsi yhtä hyvin kuin pappa mallit ,kennon pitäisi olla suurempi.
Festival
Viestit: 138
Liittynyt: 10.12.2003 20:14
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Festival »

110:ssä on kahdenlaista lämppäriä, vanhanmallinen on tehottomampi kuin uudempi ja 2004 -> malleissa on vielä hiukan tehokkaampi lämppäri. Pehmeämmin muotoiltu malli jota on varmaan 2002-> malleissa on tehokas ja lämmittää hyvin.
Avatar
pressa
Viestit: 10480
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Lada 110:n lämpeneminen

Viesti Kirjoittaja pressa »

Sepi kirjoitti: Lisäksi olen huomannut ajotietokoneesta, että moottorin lämpötilan nousu riippuu aika paljon siitä että onko lämmityslaite päällä vai ei. Liekkö normaalia?
eli juurinäinhän se menee
lämmityslaitekin on jäähdytin se vain luovuttaa jäähdyttämänsä ilman auton sisään
nopeitenhan moottori lämpiää kun on lämppäri nollilla mutta kuskin on kylmä
Vastaa Viestiin