Madallus jouset Nappikseen ???

Takavetoiset Ladat: 2101-2107, myyty Suomessa vuosina 1971-1997
LATA

Madallus jouset Nappikseen ???

Viesti Kirjoittaja LATA »

Minkähän laiset madallus jouset saa nappikseen ei ainakaan paljon ole valmiita sarjoja! onko kukaan laittanu jostain muusta merkistä Matalemmat/jäykemmät ? Ei oikeen Toimi vakiot kun laikalla lyhentää :lol:
Avatar
IlkkaHe
Viestit: 739
Liittynyt: 1.7.2004 22:44
Paikkakunta: Oulu/Muhos

Re: Madallus jouset Nappikseen ???

Viesti Kirjoittaja IlkkaHe »

Eteen itse ostin laikkavakioitten tilalle muistaakseni saab 99 (tai 900) TAKA jouset, outoa, mutta on ne jämäkämmät, mutta myös pidemmät, ja pari kierrosta saakin ottaa heti alakuun pois. sisähalkasiakin on 5mm kapeampi, mutta se asettuu juuri ja juuri siihen.

Ja katselimpa tuossa kempeleen biltemassa myös samaisen saabin ETUjousia, ja näytti minun muistin mukaan juurikin saman halkasian omaavat kuin laatokan takajouset :lol: eli ristiin menee, toki rälläköintiä jousille jos meinaa madaltaa. Nuo jouset saattaa kyllä takana olla liiankin jäykät osan makuun, mutta en usko että paljoa madaltaessa menee liian matalaksi ainakaan, mutta jousi kyllä tippuu syliin jos ilmaan tunkkaa, elikkä pitänee iskarit hommata lyhyemmät myös, taikka siirrellä kiinnitys kohtia.

Niin, ja mittailujen mukaan Mersun jousesta keskeltä kahtia, niin tulee kummallekin puolelle jousi, jolla laskeutuu X:n verran keula, mutta sitä en tiedä meneekö liikaa, mittailujen mukaan ei, koska jousi on myös jäykempi..

Ainakin kempeleen Biltemassa oli helppo mennä vain orggis jousien kanssa kahtelemaan, ja kannattaa ottaa jo se madallettu, niin voit juuri tuota pituutta miettiä, että riittäsikö esim yksi mersun jousi, mutta muista myös, että ladan orggis jousi menee melko kasaan kun se asennetaan paikoilleen, toisin kuin jäykemmät jouset.

Niin, ja tietyssä pisteessä madallattaessa loppuu ladan joustovarat tyystin, itselläkin nuo saabin jouset on jo nii nipistetty lyhyiksi, että tukivarret sojottavat jo ylöspäin, ja pohjaanlyönti kumin ja ylätukivarren väliin jää vain parisen senttiä ilmatilaa.. vai että menee huonoksi ajaa? äläkää ihimeessä :lol:
Avatar
pressa
Viestit: 10423
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Madallus jouset Nappikseen ???

Viesti Kirjoittaja pressa »

kun madallatte takapäätä niin säätäkää myös jarrupaineensäädin. Ellei säätöä tehdä on jarrut takapainoiset koska säädin tunnistaa takapäässä olevan kuormaa kun perä on alhaalla.
Avatar
IlkkaHe
Viestit: 739
Liittynyt: 1.7.2004 22:44
Paikkakunta: Oulu/Muhos

Re: Madallus jouset Nappikseen ???

Viesti Kirjoittaja IlkkaHe »

Juu, siitä olisi pitänykkin mainita vielä. Nimittäin vaikuttaa ja paljon! ajelemalla voi kokeilla niitä säätöjä.. Itsellä oli koko kesän varrut, jotka nakkeli takapyörät ennemmin tai yhtäaikaa lukkoon, eikä se ole kyllä kiva ajettava, tosin itsellä helpottin se, että tätä ladaa ennen autona oli subarun vanha nelikko, jossa meni etu ja takaakseli lukkoon samalla sekunnilla, ja aina se jarrutuksessa vähän kylkeä näytti eteenpäin :)

Mutta talvella varmasti hengenvaarallinen ajettava takajarru painoinen auto! itsellä tosiaan tuo lada vain kesäkäytössä, lumien aikana kilometrejä tulee ehkä yksi kappale, ja sekin vain kun auto jostain syystä joudutaan ajamaan tallista ulos.
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Re: Madallus jouset Nappikseen ???

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Ja vielä pikku vinkkinä, säätäkää ne etupään kulmat kuntoon kun madallatte sitä ladaa, muuten surkeat ajo-ominaisuudet muuttuvat vieläkin surkeammiksi.
Monessa takavetolatukassa on jo vakiona etuset aivan lintallaan eli turhankin paljon positiivista camberia ja madalluksen jälkeen sitä on entistäkin enemmän. En ole montaakaan madallettua takavetoa nähnyt jossa etuset ei olis aivan päin helevettiä.
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
LATA

Re: Madallus jouset Nappikseen ???

Viesti Kirjoittaja LATA »

Nyt on nappis Ryhdissään veilä hieman takaa pois :) Galleria LATA
Avatar
Stefa
Viestit: 2125
Liittynyt: 28.9.2003 18:32
Paikkakunta: Mäntyharju

Re: Madallus jouset Nappikseen ???

Viesti Kirjoittaja Stefa »

Taakse 353 warren takajouset.
Vauhdin tae - alamäki
Vastaa Viestiin