
1500 maanantaina
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
1500 maanantaina
Maanantaina saapuu edellisen 1200s tilalle kauniin originaalin ruskea 1500 mallin lada vm. '86. En ole vielä nähnyt autoa mutta luulisin että on loisto kunnossa kun on vanhan papan entinen ja nykyisin ollut vain tallissa vara-autona. Eli tässä vähän summanmutikassa ladoja ostellaan. Kuvia pitää kyllä laittaa tännekkiin päin. 

Viimeksi muokannut Hrungnir, 12.12.2004 6:45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
- Lada-Jussi
- Viestit: 10246
- Liittynyt: 24.9.2003 17:48
- Paikkakunta: Janakkala
vau, eli -86 1500 Lada on aika varmasti mallia Lada 2107 (VAZ-2107) ei siis 1500S (VAZ-2103 tai VAZ-21053). Noi 2107 perusversiot on huomattavasti harvinaisempia kuin saman korin muunnokset 21072 - 1300S ja 21074 - 1600SL, ja näitä 21073-40 - 1700i mallejahan vielä löytyy niiden nuoren ikänsä takia.

Tänään se saapui pihaan. Tosiaan kyseessä on VAZ-2107 mallin lada. Ja erittäin loistavassa kunnossa. Sisustassa ei mitään moitteita. Helmassa hieman ruostetta ja maalipinta kulunut eli menee kyllä varmaan uuteen maalaukseen tässä lähiaikoina. Tekniikka pelaa ja tuntuu muutenkin paremmalta ajaa kuin edellinen 1200s. Kuvia tulee huomenna nettiin niin pääsette kommentoimaan autoa.Lada-Jussi kirjoitti:vau, eli -86 1500 Lada on aika varmasti mallia Lada 2107 (VAZ-2107).

Ja kahdet renkaatkin tuli mukaan. Kummallakin renkailla tuskin ajettu ikinä.


Sitä tarvii fiksailla, uutta maalia vaan pintaanR-J kirjoitti:Siitä vaan papan helmeä fiksailemaan ja mahdollisuuksien mukaan kokoontumisiin.


- Lada-Jussi
- Viestit: 10246
- Liittynyt: 24.9.2003 17:48
- Paikkakunta: Janakkala
nyt alkaisin taas muistuttelemaan siitä että auto menisi lähes museointi käyttöön, jos todella on niin helmi, kannattanee miettiä se maalauskin tarkkaan ettei mene huonommaksi! hinta oli kyllä varsin naurettava, joten järkevä ostos kaiken kaikkiaan, tuohon hintaan myydään peltoautojakin, joten voidaan olla onnellisia siitäkin että pysynee vielä liikenteessä sentään.

On todella. Niin olisi aikomus pitääkin. Muutosta varmaan tulee väritykseen kun on jo aika lailla haalistunut alkuperäinen väri pois (löytyy varmaan seittämää eri ruskean/beigen sävyä nyt)Misha kirjoitti:Hieno vehje. Pidä ihmeessä hyvässä ja alkuperäisessä kunnossa käyttöautona.

