Ladan arvostus?

Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.

Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
buyer

Ladan arvostus?

Viesti Kirjoittaja buyer »

Yritän myydä huutonetissä atsteekki Ladaa ja eikös joku kehtaa tulla ehdottamaan vaihtoa ruiskuvolvoon. Minne oikein on kadonnut Ladojen arvostus. Ymmärsin sentään heti kieltäytyä moisesta tarjouksesta.
Avatar
Team perseauki racing
Viestit: 1441
Liittynyt: 7.11.2004 13:49
Paikkakunta: jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Team perseauki racing »

itselläni ei ainakaan ole kovin korkealla arvostus noita katti vehkeitä kohtaan
ei riemulla rajaa kun bensa kasilla ajaa...
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

. AXTEC-Lada on sellainen välimalli ennen näitä ruiskukatteja,jolloin pystyttiin perinteisellä kaasutintekniikalla annostelemaan riittävän laihaa seosta katalysaattorin poltettavaksi.Tavallaan se edustaa kaasutinteknologian huippua :D.Tekniikka on ymmärrettävää jos siihen viitsii perehtyä.Syy siihen että sitä ei arvosteta on varmaan lisääntynyt mahdollisuus vikaantumiseen,varaosien hinta ja saatavuus.Kieltämättä varmaan perinteisen Ladan omistaja tuntee itsensä ulkopuoliseksi kun kaksi AXTECIN omistajaa alkaa puhua "täystehon tunnistimesta,lämpötila-anturista,AFR-boxista,hapettumista littimistä,automaattiryypystä,NOX-anturista ym... 8) 8) "
Avatar
liero
Viestit: 524
Liittynyt: 22.3.2004 10:26
Paikkakunta: jämsä

Viesti Kirjoittaja liero »

tiedä mikä jumala volvossa vaikuttaa mutta tuskin vaatii yhtä paljon uhrilahjoja kun asteekki jumala :)
eipä tosin helpoimpia myytäviä liene vanha volvokaan...
Vegaani - intiaaninimi, joka muodostuu sanoista "veg", huono ja "an", metsästäjä.
Avatar
pressa
Viestit: 10500
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

itse kävin juuri laittamassa yhden axtec ladan kuntoon
korjaamolla (ei delta) oli vaihdesttu jo purkuautosta kaasutin, lampra-anturi ja katalysaattori joilla oli saatu päästömittauksesta läpi
mutta auto ei ottanut enää kierroksia
olin jo parinviikon ajan konsultoinut puhelimitse korjausta mutta tämä viimeinen oire ei ollut poistunut
nyt kun kävin paikalla totesin että ensimäiseksi antamaani ohjetta ei ollut toteltu eli vivuston puhdistus ja voitelu oli tekemättä
ja sehän on axtec ongelma kun vivusto on liikkumattomana vuoden niin ilman voitelua se ei lähde liikkumaan
eli liuottimella vivuston pesu ja sen jälkeen crc:tä vivustoon niin että ui
tämän jälkeen vielä tarkistettiin letkut ja johdotus
main ja idle johdot väärinpäin joten vaihdettiin oikeinpäin
näillä toimenpiteillä alkoi käymään kuin kello
ja kierroksia otti niin hyvin että kytkin alkoi luistamaan
jimmy

Viesti Kirjoittaja jimmy »

Ajettiin juuri jälkikasvun (4 poikaa) kanssa 2107:llä 1,6L(Axtec) 790 km.
Vantaa-Kustavi-Uusikaupunki-Kokemäki-Humppila-Vantaa.
Hyvin pelasi, keskikulutus 7,6 l /100km. Auto tupatentäynnä telttaa ja muuta rekvisiittaa leiriytymistä varten. Kuski kyllä kiihtyi välillä, lähellä oli jopa ylikeitto :lol:
Kustavin lomakeskuksen sauna oli paikallaan kuuman reissun päälle, oli muuten maksuton. Uudessakaupungissa Santtiorannan sauna oli 10 euroa perheeltä, mutta löylyt paremmat.
Välillä satoi kaatamalla ja yöt oli kosteita, mutta mitään odottamaani sähköpulmaa ei ilmennyt. Onneksi leiriytymisen aikana ei satanut.
Avatar
Nonnis
Lada kerhon jäsen
Viestit: 4089
Liittynyt: 5.10.2003 19:37
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Viesti Kirjoittaja Nonnis »

Hiano juttu :)

Mulla se vei kympin satasella! :shock:
Reippaina käymme rekkain alle Kuva
jimmy

Viesti Kirjoittaja jimmy »

Joo en muuta ole tehnyt kuin puskurit kiinni ja bensaletkun vaihtanut.
Kaikki ajot olen sillä tehnyt, reilu 2000 km jo tullut
Vastaa Viestiin