Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Etuvetoiset Ladat: Samara, 110 ja 117/119 eli Kalina ja muut uudet Ladat.
Vastaa Viestiin
Suojakerroin

Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja Suojakerroin »

Hei kaikki! Ostin kesäautoksi kodin ja työn välillä kulkemiseen opiskelijaystävällisen hintaisen -97 vuosimallin viistoperäisen ruisku samaran. Ensimmäiset pitkät ajot meni ongelmitta ja tulpatkin on vaihdettu. Nyt viimeisin 400km matka oli taas jo ihan mitä sattuu. Autosta katoaa tehot vaihteesta riippumatta yleensä kiihdytyksessä ja välillä myös tasaisessa ajossa, tosin välillä taas menee useampi sata kilometriä ilman mitään ongelmia ja välillä saa olla joka pylvään välillä painamassa kaasua pohjaan että ylipäänsä liikkuu. Moottorin lämpötila pysyy kokoajan normaalina ja mittarikin tuntuisi toimivan. Ainoa mitä olen huomannu on että akun varausmittari niiaa 8v kohti tosin ei niin paljon kuin esim vilkkujen kanssa joka kerta kun kyseinen ongelma ilmenee. Lisäksi polttoaineenkulutus on noussut ongelman myötä siihen 10l/100km :/

Ongelma ilmeni ensimmäisen kerran sen jälkeen kun apukuskin jalkotilassa oleva iso liitin oli irronnut ja auto ei lähtenyt käyntiin. Huomasin johdon olevan irti ja käynnistyi normaalisti, mutta sittemmin on alkanu ensin nykiä kiihdytettäessä niinku ois liian iso vaihde silmässä ja nyt sitten yleinen tehokato jo tasaisessakin ajossa. Tosin välillä taas toimii ilman mitään ongelmia. Akkumittari elää myös tyhjäkäynnillä, joten ongelma ei ilmeisesti tule pelkästään liikkeessä. Voin ottaa myös kuvia ja pistää linkkiä mikäli niistä olisi jotain apua?

Onko kellään muulla ilmenny samanlaista ongelmaa ja mitään ideoita mitä voisi koittaa tehdä? Koitin lukea myös sitä vikakoodien luku ohjetta, mutten oikein ymmärtänyt tarviiko siihen jonkin erillisen kojeen vai miten se toimii :shock:
Kiitos jo etukäteen.
Avatar
Sdelano v SSSR
Viestit: 2282
Liittynyt: 12.4.2006 1:00
Paikkakunta: Montemurlo/Zelenogorsk/Johanssons

Re: Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja Sdelano v SSSR »

Terve!

Aloitetaan helpommasta päästä:

Vikakoodien luku ei GM-ruiskuisessa Samarassa vaadi erityisiä laitteita. Ks. ohjeita ja video täältä http://ladakerho.fi/ladaboard/viewtopic ... 13&t=27955

Tehon loppumisoireet ovat sitten ainakin näin etädiagnoosina hankalampia. Mieleen tulisivat - äkikseltä ja enemmänkin arvauksen omaisesti:

- sähköjärjestelmän maadoitusvika
- generaattorin diodivika

Katalysaattorin tai äänenvaimentimen rikkoutuminen (tukkeutuminen) voisi aiheuttaa kuvaamasi tehonkatoamisen, mutta jännitteenvaihtelu ei silloin kuuluisi asiaan.

Toivottavasti joku on tietävämpi oireiden syistä.

menestystä

SvS
Sdelano v SSSR

***

Neuvostoliittolaista - siis erinomaista!
teha

Re: Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja teha »

akun liittimet/akku/maadoitus johdot/ ratin alla on yksi huonoliitin, siellä kulkee isovirta ja kuumenee joskus
muissakin merkeissä niin että voi käyttää polvien lämmittimenä, saattaa olla muovisuojuksia edessä..

lataa akku täyteen laturilla ja seuraa...

jos jännite ok, niin ilmamassa mittari on yksi mikä aiheuttaa tehottomuutta, mutta sen pitäisi sytyttää se keltainen valo..kai?
Avatar
Marko
Viestit: 981
Liittynyt: 7.2.2006 19:48
Paikkakunta: Инкероинен,Коувола

Re: Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja Marko »

Ilmamassa mittareita ja hiilipönttöjä harvoin rikkoutuu(tosin oon molempii joutunu Venäjältä tuomaa).
2108(kesäauto)
2109(varaosa-auto)
H-D 125 SX(projekti)
Fiat Bravo 1.9-07(ajossa)
Fiat Marea 1.8 -00(ajossa)
Suojakerroin

Re: Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja Suojakerroin »

Kiitosta neuvoista, pitänee koittaa löytää tuo ilmamassa mittari ohjekirjan avulla ja lukea vikakoodit kuhan pääsee täältä korvesta paikkaan jossa on edes se paperiliitin. Pitkällisen konepellin alla vietetyn session jälkeen huomasin että moottorin vieressä oli yksi johto osittain irti, johdon kiinni laittaminen aiheutti etusäleikön takana olevan ison tuulettimen pysähtymisen, moottoriäänien kakomisen ja myös akkumittarin notkahtelua. Tuloksena testistä otin johdon siis kokonaan irti, toivottavasti ei ollu mikään kovin tärkeä johto. Sivutuotteena CE valo syttyi palamaan kokoaikaisesti ja auto ei enää aina lähde ensiyrittämällä käyntiin, mutta ainkin osa tehoista tuli takaisin ja akkumittarin notkahtelu korjaantui. Otin tähän pari kuvaa johdosta, että joku kokeneempi voi sanoa pitääkö lyödä takaisin kiinni...

http://i124.photobucket.com/albums/p39/ ... GP7232.jpg
yleiskuva moottorista

http://i124.photobucket.com/albums/p39/ ... GP7230.jpg
Irrotettu johto ja sen paikka

http://i124.photobucket.com/albums/p39/ ... GP7231.jpg
johdon liitin
Avatar
Sdelano v SSSR
Viestit: 2282
Liittynyt: 12.4.2006 1:00
Paikkakunta: Montemurlo/Zelenogorsk/Johanssons

Re: Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja Sdelano v SSSR »

Terve!

On jäähdytysnesteen lämpötila-anturin liitin.

Kyseinen anturi kertoo moottorinohjausyksikölle nesteen lämpötilan, jonka mukaan ohjataan mm. kylmäkäynnistysrikastusta (ns. ryyppy).

Anturitieto on moottorin järkevän käynnin kannalta tärkeä.

menestystä

SvS
Sdelano v SSSR

***

Neuvostoliittolaista - siis erinomaista!
pave41

Re: Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja pave41 »

Moi!
Kuten toveri Sdelano kirjoitti on tuo osa jonkinverran tärkeä. Vaikuttaa polttoaine-ilmaseoksen koostumukseen moottorin lämpötilan mukaisesti. Luulisin. Viallinen tai "johto irti" sensori aiheuttaa moottorin huonon käynistettävyyden ja nykimistä ajossa. Jos nyt ei suoranaisesti bensaa roisku pakoputkesta niin ainakin haisee voimakkaasti.
Sensorin kunnon tsekkaamiseksi on ohjeita ainakin tuolla:

http://www.ladakerho.fi/ladaboard/viewt ... 26&t=27865
http://www.ladakerho.fi/ladaboard/viewt ... 26&t=28675

Äläkä huoli jos toi temperatuuri sensori on sökö eikä uutta saa mistään. Kyl ladamies/nainen sellaisen korjaa ja tarvittaessa väsää vaikka kokonaan uuden.
Avatar
pressa
Viestit: 10427
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja pressa »

Akun maakaappeli joka menee mottoriin kannattaa tarkistaa ja samoin pluskaapeli laturilta. Siis johtojen ja liitosten kunto, mikäli moottorin maa heiluu niin verokki jännittet antureillekin heiluu....
Lämpötilatunnistimen johdot kannttaa siitä johtonipun suojankin alta tarkistaa kunnolla.
Avatar
mush
Viestit: 2002
Liittynyt: 27.9.2003 12:50
Paikkakunta: Veikkola
Viesti:

Re: Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja mush »

Suojakerroin kirjoitti: http://i124.photobucket.com/albums/p39/ ... GP7230.jpg
Irrotettu johto ja sen paikka
Onhan tuo selvästi hajalla koko anturin liitin, ei tuolla anturilla kyllä tule saamaan kestävää ja luotettavaa liitosta aikaan. Siitä puuttuu koko liittimen muovinen kaulus, joka samalla tiivistää ja lukitsee koko liitoksen, eli ei ihmekään jos signaalitieto on mitä sattuu.

Muutenkin tuo koko sokeripalaliitos kannattaa kyseenalaistaa ja tehdä uusiksi kunnolla.
Sometimes is never quite enough
11193 U40 110 '07 | 21113 S01 130 '04 | 21124 U51 142 '06
Avatar
Sdelano v SSSR
Viestit: 2282
Liittynyt: 12.4.2006 1:00
Paikkakunta: Montemurlo/Zelenogorsk/Johanssons

Re: Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja Sdelano v SSSR »

Terve!

Valitettavasti asiat muistuvat hitaasti mieleen:

loppuun kuluneet generaattorin hiilet voivat aiheuttaa juuri kuvaamasi kaltaiset oireet.

Kun lataus silloin tällöin loppuu, putoaa jännite. Samalla putoaa bensiinipaine ja ruiskutussuuttimen toiminta muuttuu => teho katoaa.

menestystä

SvS
Sdelano v SSSR

***

Neuvostoliittolaista - siis erinomaista!
Suojakerroin

Re: Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja Suojakerroin »

Eli uutta liitintä hankkimaan ja sokeripalaliitos pois, löysin toisenkin lähes irtonaisen johdon ja kun kiinnitin tuon anturin johdon eristysteipillä ja sen toisen johdon puun palalla on lada toiminut nyt täysin moiteettomasti. Nykiminen ja virtamittarin hyppiminen on kadonnut, käynnistyy taas täysin moitteetta ja kulutuskin on pudonnut takaisin sinne 7 litran tienoille sadalla. Toivotaan että nämä pikapaikkaukset kestää vielä kaksi viikkoa ja kun pääsee takaisin Ouluun, lähteä motonetistä etsimään liittimiä. 800km ajettu tähän asti noilla pikapaikkauksilla ja ei ongelmia, mutta täytyy se varmaan silti korjata kuhan saa osia. Ja akku pitää varmaan irrottaa ennenku menee noihin johtoihin kovin paljo koskemaan?

Eli kiitos avusta jälleen kerran, raportoin lisää kunhan saan liittimen kunnolla korjattua.
Suojakerroin

Re: Samara -97 1500i Tehoon vaikuttavat sähköviat?

Viesti Kirjoittaja Suojakerroin »

Liittimen korjaus hieman venähti ja omalta osalta myös ladailut tältä kesää ohi, koska vesipumppu petti pahimmoilleen Lieksan pintaan. Pitänee pistää tuonne myydään osioon että nyt ois renkaat ja varaosia tarjolla. Kiitos kaikille vielä kerran ja hyvää kesän jatkoa.
Vastaa Viestiin