Samara 1.5 gm ei käynnisty

Etuvetoiset Ladat: Samara, 110 ja 117/119 eli Kalina ja muut uudet Ladat.
Vastaa Viestiin
jukeksi

Samara 1.5 gm ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja jukeksi »

Samara 1.5L i gm 1997vm.
Sammui moottoritielle kesken ajon, sisätiloihin tulevan kitkerän savun kera. Hinattiin talliin. Kaverin autoa korjaan.

Akusta startin puolen pääty RÄJÄHTÄNYT.

1. Uusi akku (ei käynnisty) tutkittu vikaa

2. 16A flaktin sulake ja flektin 30A rele rikki (vaihdettu uudet, ei käynnisty)
Startin liittimet puhdistettu.

3. Hanskalokeron alla 2 relettä ehjät 3 sulaketta ehjät
4. Mitattu pinkki musta johto +12 mutta bensa punpun rele ei vedä ja puolalle ei tule +12v. Ohitettu rele (pinkkimusta yhdistetty pinkkimusta, bensapumppu alkoi pyörimään) ja puolalle +12v ja puolan maa ok. Ei kipinää?

5. (ruiskun boksi haisee palaneelle, purettu boxi pois ja aukaistu. Boxi PALANUT sisältä, haisee kuin palanut televisio)

6. Ruiskun boxi uusittu samanlaiseen (ei käynnisty, ei kipinää) Nyt bensa pumppu pyörii virrat kääntäessä hetken kuten pitääkin. Rele siis palautettu paikalleen. Startatessa releet vetää.

Oikosulku ollu melkoinen. Nyt kaivattas vinkkejä?

Mitä arvoja pitäisi puolasta saada? ***Ohm (boksihan ohjaa puolan kahta tyristoria/transistoria?)
Mitä arvoja pitäisi nokka-aks tunnistimesta? ***Ohm (vaikuttaako kipinään?)
Mitä arvoja pitäisi kampi aks tunnistimesta? ***Ohm (vaikuttaako kipinään?)

Tässä pähkinää :)
äölkjhgf
Viestit: 900
Liittynyt: 4.11.2011 18:10

Re: Samara 1.5 gm ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja äölkjhgf »

Onko moottorin maadoitus kunnossa? Ei tuu muuta itselläni mieleen, maadoitusvian ollessa kyseessä voi virta kulkea tarkoitukseen sopimatonta reittiä. Eli itse varmistaisin kaapeloinnin välillä akun miinusnapa-----auton kori ja miinusnapa-----moottori.
Sekä varmistaisin myös että akun plus-napa on kunnolla yhteydessä starttimoottorin solenoidissa olevaan päävirtaliittimeen.

Akun räjähtämistä taas en osaa selittää kuin ylilatauksella / oikosulussa olevalla starttimoottorilla/sen solenoidilla.

Toimiiko itse startti ok, eli pyörittääkö moottoria?


Onhan sekin toki mahdollista että virta-avain on jäänyt starttiasentoon, mutta sen kyllä kuulee äänestä. Näissä kun tuo virtalukon pohjakin saattaa jumittaa.
Viimeksi muokannut äölkjhgf, 15.1.2013 20:24. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
jukeksi

Re: Samara 1.5 gm ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja jukeksi »

Moottori starttaa kyllä ja hyvin. Solenoidin liitokset tarkistettu ja rasvattu sakä akun kummatkin navat. Puolalta mitattu - on yhteydessä auton runkoon.

Ehjällä uudella tulpalla koitettu kipinää mootorin korvakksseeseen (joka on maissa) startatessa. Ei tuu kipinää. Olisiko puolakin palanut? Senhän voi mitatta mutta paljonko ohm pitää saada?
äölkjhgf
Viestit: 900
Liittynyt: 4.11.2011 18:10

Re: Samara 1.5 gm ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja äölkjhgf »

Eli moottorin maadoitus ok. Moottorinohjainhan (jonka vaihdoitte) ohjannee sytytystäkin kampiakselin asentotunnistimelta saadun tiedon perusteella. Kampiakselin asentotunnistimen johdotuksessa on ollut ongelmaa Lada 110:ssa, on vastannut johonkin ja hiertynyt rikki.
Myös moottorinohjaimen maadoituksessa on ollut häikkää joillakin.

Myös puolavikoja esiintyy.

Mutta ei se puolavika selitä akun posahtamista 8)

Itse en tiedä Samaran maadoituspisteitä ed. mainittuun liittyen, haulla voisi jotain löytyä.
(enkä ole edes varma onko samaran sytytyssysteemi/moottorinohjaus samanlainen kuin 110:ssä)
Avatar
pressa
Viestit: 10432
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Samara 1.5 gm ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja pressa »

Laturissa oleva jännitteen säädin on ilmeisesti hajonnut, sen seurauksena jännite nousee yli 20 volttiin. Tämä räjäyttää akun ja polttaa ohjainlaitteen sekä melko varmasti myös puolan.
äölkjhgf
Viestit: 900
Liittynyt: 4.11.2011 18:10

Re: Samara 1.5 gm ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja äölkjhgf »

Joo, kannattaa varalta ottaa laturin hihna pois testailujen ajaksi ettei ylijännite käräytä uusia komponentteja jos sattuu käynnistymään. Ja sitten laturi vaihtoon tai ainakin jännitteensäädin hiilineen.

Jostain muistan lukeneeni että diodivika laturissa voi aiheuttaa myös sen että virta pääsee kulkemaan osin tasasuuntaamatta eli vaihtosähkönä? (tällöin ei jännitteensäätimen vaihto pelkästään poista ongelmaa) Jos näin on niin varmintahan on vaihtaa koko laturi.
Lähinnä se oli mielessäni, että diodi palaa joko poikki tai päästää läpi kaiken. Eli jos diodit sopivasti kosahtaa, tulee autossa oleville laitteille vaihtosähköä. Ja ne laitteet ei välttämättä siitä tykkää 8)


Tai ainakin kannattaa testata korjausten jälkeen laturi jossain muualla kuin autossa paikallaan.
äölkjhgf
Viestit: 900
Liittynyt: 4.11.2011 18:10

Re: Samara 1.5 gm ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja äölkjhgf »

Laturin voinee testata paikallaankin: Laturista piuhat irti, hihna välille laturin hihnapyörä-porakoneen istukan ulkokehä, apukaapeleilla kytkee laturin auton sähköistä irrallaan olevaan akkuun, akun plussalta heräte startille (en ole varma tarviiko merkkilampun tähän väliin), porakone lujasti pitäen käyntiin, yleismittarilla mittausta.

Porakoneen kierrosten on oltava 3000rpm että laturiin tulee riittävästi kierroksia, eli akkuporakone ei käy tähän hommaan 8)
Vastaa Viestiin