Lada ei pysy käynnissä

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
Hrungnir

Lada ei pysy käynnissä

Viesti Kirjoittaja Hrungnir »

Ladani ei pysy käynnissä. Starttaa hyvin mutta sitten ei jaksa pyöriä. Ryypyn kanssa pyörii n. 5 sekuntia ja sitten sammuu. Mikähän mahtaa olla vikana kun en tajua autoista hölkäsen pöläystä eikä ystäväpiiriini kuulu mitään autoneroja. :?
Veli Aapee

Viesti Kirjoittaja Veli Aapee »

Vaikuttaisi sähkövialta. En osaa äkkiä sanoa, missä vika voisi piillä, mutta jossain vaiheessa (toivottavasti) joku asiaan perehtynyt antaa sinulle pikkaisen vihiä... :)
Avatar
,_,/ukka
Viestit: 3007
Liittynyt: 19.5.2004 12:16
Paikkakunta: PohjoisPohjanmaa

Viesti Kirjoittaja ,_,/ukka »

Minä taas veikkaisin jotakin muuta kuin sähkövikaa, koska kuitenkin yrittää käynnistyä...

,_,/ukka
Autoton on huoleton
Hrungnir

Viesti Kirjoittaja Hrungnir »

Veli Aapee kirjoitti:Vaikuttaisi sähkövialta. En osaa äkkiä sanoa, missä vika voisi piillä, mutta jossain vaiheessa (toivottavasti) joku asiaan perehtynyt antaa sinulle pikkaisen vihiä... :)
Ainut sähkövika on ollut ettei mittarin valo pala ja se ei ainakaan tähän asti ole menoa haitannut.
,_,/ukka kirjoitti:Minä taas veikkaisin jotakin muuta kuin sähkövikaa, koska kuitenkin yrittää käynnistyä...
Tuossa sain kuulla että saattaisi olla tyhjäkäynnin säädöissä häikkää, voisiko pitää paikkansa?
olavi2101
Viestit: 165
Liittynyt: 6.5.2004 11:18
Paikkakunta: Eura

Viesti Kirjoittaja olavi2101 »

:idea: bensan saanti onkelmia katso kaasaariin ota ilmanputsarin kansi irti kokeile kaasuvivusta ruiskiiko benssiniä kaasarin kurkkuun?jos ei tarkista tuleeko pumpulle tankissa on tietysti TOIMIIKO RYYPPY
UIMURIVENTTIILI HIRTTÄÄ
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10251
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

jos kyseessä on oikea 1500 vuodelta 1986 on Ozoni kaasutin ja siinä se sellainen alipaine säätösysteemi tyhjäkäyntipiirissä. se usein aiheuttaa mitä ihmeellisempiä ongelmia, eli sen köntin toimimattomuus tai jokin alipaine vuoto.
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Hrungnir

Viesti Kirjoittaja Hrungnir »

Lada-Jussi kirjoitti:jos kyseessä on oikea 1500 vuodelta 1986 on Ozoni kaasutin ja siinä se sellainen alipaine säätösysteemi tyhjäkäyntipiirissä. se usein aiheuttaa mitä ihmeellisempiä ongelmia, eli sen köntin toimimattomuus tai jokin alipaine vuoto.
Njuuh. Pitänee yrittää kikkailla kun on aikoo. Ja se on ihan oikea, ei mikään väärä, vai linkitänkö rekisteriotteen tänne :wink:
tovirtan

Viesti Kirjoittaja tovirtan »

Monennäköistä nykimistä ja heiluntaa on ollu omassakin koko talven. Vikakin löytyi.

Edellisessä katsastuksessa ei menny päästöjen takia läpi (liikaa happea vaiko hiilidioksidia enpä muista) ja käytin pajalla. Sanovat että kaasuttimen kansi oli löystynyt ja veti siis kaasari välistä.

Kuukausi sitten nykiminen meni niin pahaksi, että otin ruuvarin - ei niin kauniiseen käteeni - ja hops. Oli menny kaasarin kannen pulteista kierteet kahta lukuunottamatta. No visuna miehenä kävin ostamassa pitempiä poltteja ja nailonmuttereita ja kirin kannen uusiksi. Ei nyi enää.

"T"
Avatar
KTC
Viestit: 195
Liittynyt: 24.12.2004 9:31
Paikkakunta: karvia
Viesti:

Viesti Kirjoittaja KTC »

:) tarkista kaasuttimeen menevät letkut ja katso että ilman puhdistimen läppä on talviasennossa. eli ilma tulee pakosarjasta ilmanpuhdistimeen.
koska muulloin kaasutin voipi vetää jäähän ja jään esto aine tankkiin. jos ilmansuodatin on ruskea pölystä niin vaihda uuteen ei maksa paljoa.
käykö se tasaisesti siihen asti kunnes sammuu :?: tarkista myös että sytytystulpan johdot ovat hyvin kiinni ja jos sytys johdot ovat vanhat niin uusi ne. uusi samalla myös sytytys tulpat. jos ei auta kannattaa kääntyä korjaamon puoleen,koska vika voi olla kaasuttimessa.1.suuttimet tukossa 2.kiihdytyspumppu epäkunnossa 3.kalvo murtunut. aina kun aukaisee kaasuttimen on syytä vaihtaa tiiviste uuteen. t:16 vuotias tuleva auton asentaja.
arto hietakangas
Vastaa Viestiin