Moottorin lämpö??

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
ilkkahy

Viesti Kirjoittaja ilkkahy »

En ole vielä tutkinut tuota nimenomaista Ladan termostaattia ja jäähdytysjärjestelmää, mutta homma pitää toki toteuttaa siten että jokainen moottorinosa saa vesikiertonsa.

Jos moottorissa on lämpenemisongelmia niin kannattaa tutkia sitä öljypuolta myös. Jos nestepuolella systeemi on vaan puhdas niin eri jäähdytysvesien kanssa mitään ratkaisuja tuskin tullaan saamaan. Puhtaan veden lämmönjohtavuus ja ominaislämpökapasiteetti on kyllä paras, mutta sellaisenaan sitä ei voi pitkään käyttää. Glykoli estää motin jäätymisen lisäksi ruostumista ja kaiken ihme vesikasvillisuuden tulemista systeemiin. Muutenkin tavan käytössä lämpötilaero puhtaan veden ja glykoliseoksen välillä ei liene montaa astetta.
Avatar
LENNY
Viestit: 245
Liittynyt: 5.4.2005 21:54
Paikkakunta: Nokia
Viesti:

Viesti Kirjoittaja LENNY »

Mä en enää ole ottanut paineita tosta mootorin lämmöstä.Se on siinä missä on ja eikä nouse tai laske,ajaa miten tahansa.

Pakkasnesteellä on sellainenkin hyvä puoli kesällä,että kiehumispiste on korkeampi kuin pelkällä vedellä.Että jos jos kone käy kovin kuumana,ei keitä ihan heti..
Feel the power of...NIVA
SORONÓ Off-Road Team #2

Lennygalleria
Vastaa Viestiin