
Auto tuotiin hallille ja sitä alettiin tutkailemaan ilman isompia suunnitelmia tarkoituksena ainakin alkuun saada katsastettua.

Sisusta oli valmiiksi irrallaan lukuunottamatta lattiaverhoilua, jonka alta löytyi vähän pehmeää. Molempiin etunurkkiin laitettiin paikat ja lattia harjattiin, sekä bitumit poistettiin, jonka jälkeen luonnollisesti suojattiin maalilla.

Lattia vaimennettiin uudella materiaalilla ja päällystettiin "messuhuovalla". Autossa ei ollut kunnon vöitä, koska auto on tuotu venäjältä, joten rullavyöt tuli myös hankittua foorumin kautta. Auton mukana tuli entisen omistajan hankkima punainen nahkasisusta. Penkit ja ovipahvit saivat höyrypesuria ja sitten sisusta voitiinkin jo kasata. Ratiksi vaihdettiin vanhasta jäämistöstä Luisin kolmepuolanen.

Jossain vaiheessa piti tekniikkaan siirtyä ja kun auton moottori ei ollut käyntikuntoinen se nostettiin pois. Varastoista löytyi 1500 moottori josta tehtiin ns. katsastuskone johon ostettiin remppaosat venäjältä ja pientä viritystäkin tuli valmiiksi hankittua ladan koneeseen. Näinä aikoina tuli 1700 moottori hankittua johon oli pieniä suunnitelmia kun auto olisi leimattu.

Moottori nostettiin paikalleen jota sitten vähän säädettiin ja kasattiin kaikki loput katsastuksille tarvittava. Koska autossa ei minulle tullessa juuri alustaa ollut niin siihenhän piti sellainenkin rakennella. Taakse laitettiin Volvo 240 jouset- ja 740 iskarit, eteen tuli Mansemotorsin Kyb iskarit ja Jeepin jouset. Ja eikun leimaa koittamaan!

Leimahan sieltä sitten tuli parilla huomautuksella ja autolla ajeltiin vuoden vaihteessa pariviikkoa joululoman aikana. Sitten auto laitettiin seisontaan uusia suunnitelmia silmällä pitäen.
Tästä hetki mentyä vastaan tuli lancian 2.0 twincam vinokone joka oli ollut valmiiksi ladan keulilla ja siitä tehtiin sitten kaupat. Moottorin mukana tuli turbopakosarja ja sintterikytkin josta se ajatus sitten lähti. Moottoritila siivottiin, tarpeettomat sähköt siirrettiin sisäpuolelle, akkuteline poistettiin ja lopuksi maalattiin korin värillä. Eli pienien askartelujen ja fiksailujen jälkeen kone löysi tiensä tupliksen keulalle.

Sitten pitikin hankkia enään loput osat. Tässä joitain kuvia.
Turbo tilattiin ebaystä, GT28 kopio.

Hitzari kaveri askarteli keruusäiliön.

Downpipe tehtynä ja käärittynä lämpökääreellä.

Venttiilikopista tuli rapattua entiset vähän kulahtaneet vasaralakat pois ja ne maalattiin sitten uudelleen struktuurimaalilla.

Keulalle löytyi sopivan kokoinen välijäähdytin edullisesti ja sopivat silikoonimutkat tilattiin. Ahtoputket 2,5" ja 3" mustaa.

Tässä välissä alettiin etsiä uusia vanteita. Alumiinivanteet piti saada, koska autossa oli ennestään kiiltäviä osia joihin peltivanteet ei niin sopineet. Vanteiksi löytyy rsl cultit 8" ja 9" leveänä. Kiinnitys onnistui hyvin jo peltivanteisiin hankituilla epäkeskopulteilla. Taakse on jonkinlainen speiceri kuitenkin hakusessa. Kuvassa näkyy myös alkaneet korityöt, tarkoitus siis ylimaalata. Keulalle myös mietinnässä Vihur lippa.


Mittareihin tehtiin myös pieni päivitys. Mukana tuli siis toinen mittaristo niin venäjänkieliset mittarit jäivät jemmaan.

Takakonttiin laitettiin pohjalle vanha rallitankki ja alkuperäisen paikalle akku. Keruusäiliö ja pumput siististi rivissä. Moottorin ohjaukseksi valittiin MS1 V2.2.

Megaboksi asennettiin hanskalokeroon releineen ja sulakkeineen. Johdotus muuten valmis paitsi vielä uupuu laajakaista ja vaggipuola.
Tässä kaikki tältä erää. Varmaan päivitän lisää jos jotain vielä tapahtuu
